Ana içeriğe atla

MEKTUPLAR


Bilgisayar kullanımın artması yazıya olan düşkünlüğü azaltır mı bilmem ama yazılı metinlerle aramıza girdiği kesin. Mesela mektuplaşmak vardı eskiden, öyle hemen sms le yanıt gelmezdi. Bu nedenle kıymetliydi yazdıklarımız. O bir kaç sayfaya bütün anlatmak istediklerimizi sığdırmaya çalışırdık. Önceden ne yazacağımızı tasarlar. Ufak notlar alır, bir sürü kağıda yazacaklarımızın provasını yapardık.
Sonra yazardık, sevdiklerimize, haber almak istediklerimize.. Hem duygularımız hem düşüncelerimizi aktarmaya çalışırdık.
Şiirler, güzel sözlerle süslerdik. Sonra onu beyaz bir zarfa koyar, postanenin yolunu tutardık. Sıraya girer, pul alır, okunsun diye özenli adresi yazardık. Vedalaşmak zor gelirdi, o posta kutusuna atıp arkanı dönüp gitmek. Sonra o zarfın yolculuğu başlardı, tek başına. Olanca hafifliği ve sizin ona yüklediğiniz olağanca ağırlığınla. Adrese kendini teslim etmeye hazır.
Yanıt beklemek, gözünün postacıda, posta kutusunda olması.
Güzel zamanlardı.. Hayatımızın  kendi içinde anlamlı olduğu zamanlarmış. Yazmanın, cevap beklemenin önemli olduğu zamanlar.
hatırlıyorum, mektup arkadaşım vardı. O zaman ben İzmir'de o İstanbul' da oturuyordu. Kağıthane'de.. Neler yazardık birbirimize, ne kadar az ama ne kadar çok. Ne kadar yoğun. Sonra ben büyüdüm, İstanbul'a geldim. Artık burada yaşıyorum. O nerededir acaba? Ne yapıyordur?
Koptuk, biten güzel şeyler gibi hala gülümseyerek anımsıyorum, o masum mektup arkadaşımı.
Sonra büyüklerin böyle değerli şeyleri sakladıkları küçük tahta sandıkları anımsıyorum. İçinde özenle sakladıkları mektuplar, düğün davetiyeleri, askerlik, bebek fotoğraflarını hatırlıyorum.  sararmış zarfları, hasretle, özlemle yazılmış kelimeleri..
Özenle seçilmiş, hayatalara sözcülük yapan mektuplar.. Anılarla dolu yazılar.
Benim de var, küçük bir tahta kutum var, içinde bir kaç eski mektup, modern zamanlara geçiş yıllarından kalma.. Belki de yazılmış son mektuplardan bir kaç tanesi. Sevdiklerimden aldığım sevgi dolu mektuplar. İyi ki varlar, ileride çocuklarıma gösterip okuyabileceğim bir kaç anlamlı mektup. Dünyada adı kalan ama varlığı yüz tutmaya başlamış bir kaç mektubum var. Şimdi düşündükçe daha anlamlı olan..
Sizin de varsa böyle mektuplarınız, çıkarın onları ortaya, biraz buruk, biraz hüzünlü havalandırın yapraklarını..

28.04.2015
HALENİN HARESİ

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DRAMA / TANIŞMA OYUNLARI

Katılımcıların birbirlerinin isimlerini öğrenmesini ve iletişim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 30 kisi
Süre: 10 dakika
Tüm katılımcılardan oda içerisinde yürümeleri ve 10 dakika içerisinde olabildiği kadar çok kisiyle el sıkışıp, isimlerini söyleyerek
kendilerini kısaca tanıtmaları istenir.

Müzikli Balonlar
Amaç: Katılımcıların birbirlerinin isimlerini ögrenmesini ve iletisim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 10 kisi
Süre: 10 dakika
Malzemeler: Katılımcı sayısı kadar balon, 5-10 tane Asetat Kalemi, CD ya da kaset çalar.
Tüm katılımcılara birer tane balon dagıtılır. Balonları sisirmeleri ve üzerine isimlerini ve geldikleri ilin adını yazmaları istenir. Daha
sonra müzik çalmaya baslar ve katılımcılar balonları havaya atarak karısmasını saglarlar. Müzik durana kadar amaç, balonların
tamamını olabildigi kadar havada tutmak ve yere düsmelerini önlemeye çalısmaktır. Müzik durdugu zaman herkes en yakınındaki
balonu yakalayarak, ellerindeki balonun üzerinde ismi yazan kisiyi bulmaya çalısı…

3 YAŞ GRUBU İÇİN DRAMA ÖRNEKLERİ

1. ÇALIŞMA:
Yaş grubu: 3 yaş

Süre: 15 dk
Çalışmanın adı: Piknik
Kazanımlar:
1. Problem çözebilme becerisini geliştirme
2. Hayal gücünü geliştirme
3. Dar – Geniş kavramı

Isınma: Haydi çocuklar hep birlikte pikniğe gidelim denir. Ama önce sepetimizi hazırlamalıyız neler koyalım içine? diye sorulur ve gelen fikirlere göre sepet hazırlanır.

Asıl çalışma: Yola çıkılır ve hoplaya zıplaya piknik alanına gidilir. İşte ormana geldik önce ormanda biraz keşif yapmaya ne dersiniz denir. Ve dolaşmaya başlanır. Ben bazı sesler duyuyorum bir yaprak hışırtısı sanırım siz neler duyuyorsunuz? Lider aa çocuklar karşıda çok dar bir köprü var ayrıca köprünün üzerinde de bir kirpi ve geçmemiz lazım çünkü ben orada neler var çok merak ediyorum etrafından dolaşamayız çünkü köprü çok dar kirpiyi oradan nasıl çekebiliriz diye sorulur. Ve fikirler uygulanır. Karşıya geçilir başka gördüğünüz hayvan var mı? diye sorulur yer beğenilir ve sofra kurulur. Getirilen yemekler yenir. Sınıfa geri dönülür.

Değerlendirme: …

ŞEKİLLERİN KONUŞMASI DRAMA ÇALIŞMASI

Bu hafta okul öncesi drama sınıfımda şekilleri konuşturduk. başlangıçta şekiller hakkında konuştuk, şekilleri tanıdık, ardından çocuklar olmak istedikleri şekilleri seçtiler ve öykümüzü canlandırdık. Kavramları öğrenmek söz konusu olduğunda oynamak en etkili öğrenme yöntemlerinden biri oluyor.  Oyunda kullanılacak malzemeler: çomak kukla yöntemi ile ya da renkli kartondan kesilerek yapılan boyna asılması ile de oynanabilir.
1. Üçgen, 2. Kare, 3. Dikdörtgen, 4.Daire

Üçgen ile kare yolda karşılaşırlar ve selamlaşırlar. Daha sonra üçgen kareye kendini tanıtır.
- Biliyormusun benim üç kenarım var. Bu yüzden bana üçgen diyorlar. İstersen bir sayalım. Bir, iki ,üç.
Sonra kare üçgene kendisini tanıtır.
- Benim adım da kare, dört kenarım var, kenarlarımın dördü de birbirine eşit. Benim kenarlarımı da sayalım. Bir , iki, üç, dört. Sonra da üçgenle kare çok iyi arkadaş olarak beraber yollarına devam ederler.
Yolda giderken dikdörtgen ile karşılaşırlar. Kare hemen atılır.
- Aaaa, bana benziyor der. Üçg…