Ana içeriğe atla

BABAM EVDE YOK

Onların hikayesi de yazılmalı. Babasına büyük bir aşkla sevdalanıp onun ölümüyle kolu kanadı kırılan kadınların hikâyesi...
Babadan bahsedildiği her seferinde bir damla gözyaşı, bir ses titreyişi, elini ayağını nereye koyacağını bilemeyiş, babası artık evde olmayan kadınların yersiz yurtsuzluğunu ele verir.
Kız çocuklarının ülkesi, nedense hep, babalarının sevgi dolu varlığıdır. O varlık yittiğinde, içeride bir istinad duvarı çöker, varlıkları ancak babalarının varlığıyla tamamlanmış olan kızlar hain dünyaya karşı savunmasız ve ürkek kalıverirler. Otuzlu kırklı yaşlarını süren kadınlar, anne olmuş ve çocuk yetiştirmiş kadınlar, meslek piramidinde yukarıya tırmanmış kadınlar, bir bakarsınız, babanın ölümüyle çocukluğun atlas elbiselerini yeniden kuşanmışlar.
Varlık güvenlik ister. İnsan bu dünyada hep güvenlik arar. Ama ölüm güvenlik hissimizi kesintiye uğratır. Kızlar sonsuza dek babalarının sunduğu serinlikte kalamazlar. Babanın ölümüyle ürkek bir kuş içlerine girip çöreklenir. Artık bu dünyada imdat isteyebilecekleri kimse kalmamış, hâmileri toprağa karışmış, zalim dünyada tek başına ayakta durmak zarureti doğmuştur.
Babalarımızı toprağa verdiğimizde, hemen hepimiz, sıranın artık bize geldiğini farkederiz. Artık o nesil sırasını savmıştır ve sıra onlardan sonra gelenlerdedir.
Anne babalarımızın varlığı bize hep bir yaşama direnci verir; bir çocuklaşma temayülü, olmadık zamanlarda şımarabilme imtiyazı... Az şey değildir bu. İnsan ruhunu ezen modern çalışma düzenine, giderek maddîleşen ve insanî özünü kaybeden hayata, dışarıdaki dünyada süren onca zalimliğe karşı kendimizi koruyabileceğimiz bir sığınaktır.
Çocukluğun o eşsiz güneşinin altına koşmak, başımız her sıkıştığında bize iyi gelir. Ama baba-kız ilişkisinde bunun ötesinde birşey var. Kız çocuğu için baba hayatındaki ilk erkektir. Babanın olumlu, sıcak ve sevecen kişiliği kız çocuğunun da ileriki hayatında diğer erkeklerle daha sağlıklı ilişkiler kurmasına zemin hazırlayacaktır.
Yazgının bir oyunu mu demeli bilmiyorum, kimimiz hayatlarımızın ilerleyen evrelerinde anne babalarımızdan miras aldığımız bir nevrozla uğraşırız. Bazen o nevrozu kendi hayatlarımıza kopyalar, bazen de onu gidermek için başka nevrozlar icat ederiz.
Kimi kız çocukları babalarının ruhlarında açtığı yaraları bir ömür boyu saklarlar. Kimi kız çocukları da o kadar güçlü bir baba imgesi geliştirirler ki, hayatta karşılarına çıkan tüm erkekler bu ‘başpehlivan baba’nın bir elensesiyle yere yıkılır. O yüzden, kimi kocalar baştan şanssızdır; altedemeyecekleri bir rakiple aynı ringe itilen bu adamlar, epey hırpalandıktan sonra ringi terkederler. Babaların gölgesi, şu veya bu şekilde, kızların hayatına vurur.
Ama benim derdim, babadan bahsettikleri her seferinde gözleri buğulanan o kadınlarla.
Onlar doyurucu bir baba-kız ilişkisini bütün saadetiyle tatmış olmalılar. Her birinin babası, ona farklı olduğunu ve farklı sevildiğini hissettirmiş. Bu dünyada biricikliğin saltanatını ona doya doya tattırmış. Bir çocuk için bundan daha büyük bir imtiyaz olabilir mi?
Bir prenses gibi sevilmiş ve büyütülmüş kızlar, babalarını yitirdikleri zaman, bir daha kimsenin onları bu kadar çok ve bu kadar karşılıksız sevmeyeceğini hisseder gibidirler. O titrek ses, o bir damla gözyaşı geçmiş güzel günlere ağıttır.
Ama özleyebilmek!
Gidenler, kalanlara bundan daha büyük bir hediye bırakabilirler mi?
“Babam evde yok” diye ağlayan kadınlar özlem atına binerek babaların ülkesine giderler. Babaları artık ‘uzak ülke’de olsa da, özleyebilmek büyük saadettir!
Kalbin Direnişi'nden
Kemal Sayar

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DRAMA / TANIŞMA OYUNLARI

Katılımcıların birbirlerinin isimlerini öğrenmesini ve iletişim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 30 kisi
Süre: 10 dakika
Tüm katılımcılardan oda içerisinde yürümeleri ve 10 dakika içerisinde olabildiği kadar çok kisiyle el sıkışıp, isimlerini söyleyerek
kendilerini kısaca tanıtmaları istenir.

Müzikli Balonlar
Amaç: Katılımcıların birbirlerinin isimlerini ögrenmesini ve iletisim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 10 kisi
Süre: 10 dakika
Malzemeler: Katılımcı sayısı kadar balon, 5-10 tane Asetat Kalemi, CD ya da kaset çalar.
Tüm katılımcılara birer tane balon dagıtılır. Balonları sisirmeleri ve üzerine isimlerini ve geldikleri ilin adını yazmaları istenir. Daha
sonra müzik çalmaya baslar ve katılımcılar balonları havaya atarak karısmasını saglarlar. Müzik durana kadar amaç, balonların
tamamını olabildigi kadar havada tutmak ve yere düsmelerini önlemeye çalısmaktır. Müzik durdugu zaman herkes en yakınındaki
balonu yakalayarak, ellerindeki balonun üzerinde ismi yazan kisiyi bulmaya çalısı…

3 YAŞ GRUBU İÇİN DRAMA ÖRNEKLERİ

1. ÇALIŞMA:
Yaş grubu: 3 yaş

Süre: 15 dk
Çalışmanın adı: Piknik
Kazanımlar:
1. Problem çözebilme becerisini geliştirme
2. Hayal gücünü geliştirme
3. Dar – Geniş kavramı

Isınma: Haydi çocuklar hep birlikte pikniğe gidelim denir. Ama önce sepetimizi hazırlamalıyız neler koyalım içine? diye sorulur ve gelen fikirlere göre sepet hazırlanır.

Asıl çalışma: Yola çıkılır ve hoplaya zıplaya piknik alanına gidilir. İşte ormana geldik önce ormanda biraz keşif yapmaya ne dersiniz denir. Ve dolaşmaya başlanır. Ben bazı sesler duyuyorum bir yaprak hışırtısı sanırım siz neler duyuyorsunuz? Lider aa çocuklar karşıda çok dar bir köprü var ayrıca köprünün üzerinde de bir kirpi ve geçmemiz lazım çünkü ben orada neler var çok merak ediyorum etrafından dolaşamayız çünkü köprü çok dar kirpiyi oradan nasıl çekebiliriz diye sorulur. Ve fikirler uygulanır. Karşıya geçilir başka gördüğünüz hayvan var mı? diye sorulur yer beğenilir ve sofra kurulur. Getirilen yemekler yenir. Sınıfa geri dönülür.

Değerlendirme: …

ŞEKİLLERİN KONUŞMASI DRAMA ÇALIŞMASI

Bu hafta okul öncesi drama sınıfımda şekilleri konuşturduk. başlangıçta şekiller hakkında konuştuk, şekilleri tanıdık, ardından çocuklar olmak istedikleri şekilleri seçtiler ve öykümüzü canlandırdık. Kavramları öğrenmek söz konusu olduğunda oynamak en etkili öğrenme yöntemlerinden biri oluyor.  Oyunda kullanılacak malzemeler: çomak kukla yöntemi ile ya da renkli kartondan kesilerek yapılan boyna asılması ile de oynanabilir.
1. Üçgen, 2. Kare, 3. Dikdörtgen, 4.Daire

Üçgen ile kare yolda karşılaşırlar ve selamlaşırlar. Daha sonra üçgen kareye kendini tanıtır.
- Biliyormusun benim üç kenarım var. Bu yüzden bana üçgen diyorlar. İstersen bir sayalım. Bir, iki ,üç.
Sonra kare üçgene kendisini tanıtır.
- Benim adım da kare, dört kenarım var, kenarlarımın dördü de birbirine eşit. Benim kenarlarımı da sayalım. Bir , iki, üç, dört. Sonra da üçgenle kare çok iyi arkadaş olarak beraber yollarına devam ederler.
Yolda giderken dikdörtgen ile karşılaşırlar. Kare hemen atılır.
- Aaaa, bana benziyor der. Üçg…