26 Haziran 2015 Cuma

BACAK ARASINDAN TÜRKİYE / DR. FERAYE SÜNEV ÇOKGÜRSES


Sosyal medya sağ olsun, raflarda karşılaşmadan pek çok kitabı görmeme, merak etmeme neden oluyor. Ben de her gün okuma listeme yeni yeni bir sürü kitap ismi ekliyorum. İşte onlardan biri de "Bacak Arasından Türkiye"..

Bu aralar kadınları anlatan, toplumsal kadın sorunlarının altını çizen kitapları okuyorum. Sadece sorunu değil nasıl çözüm bulabilirim diye düşünerek okuyorum, okumaya çalışıyorum. Altını çize çize, notlar ala ala okuyorum. 
Bir jinekolgun gözünden Türkiye gerçeği..
Bir kadının gözünden yolu jinekolog düşen kadınların hikayesi..
Bir hekim olarak ülkede ki sağlık ve eğitimi sisteminin nasıl değiştiğini, nasıl dejenere olduğunu anlatan bir anı kitabı.
Samimi, akıcı bir dille kaleme alınmış. Yazarın anıları arasında kaybolup gidiyorsunuz. Kaybolurken, kadın olmanın hem mucizevi yanına hem de bir ceza gibi taşıdığı toplumsal yüklere tanık oluyorsunuz. İçiniz acıyor zaman zaman. Okuduklarınızı aklınız almıyor..
Görmeye, duymaya, kabul etmeye yüreğinizin dayanmayacağı yaşanmış gerçek hikayelere inanmaya mecbur kalıyorsunuz. Bence herkesin ama özellikle de kadınların okuması gereken bir kitap. Okuyun, okutun, okunması için eşinize dostunuza önerin. Önerin ki herkes aydınlansın, kendimizi, çocuklarımızı, evlatlarımızı, yarının anne ve babalarını, geleceğin yöneticilerini doğru, sağlıklı yetiştirebilelim.
Şimdiden keyifli okumalar.

KİTAP HAKKINDA:

Jinekolog Yazılır Kadın Doğumcu Okunur

Vatandaşım okudu mu, aşk kitapları okuyormuş. Bu satırları okuyunca ne bulacağınızı şimdiden bilin ki zamanınızı boşa harcamayın. Bu kitabın hamuru kadın, mayası ise ben. Her yaşta kadını çilesiyle, çaresizliğiyle a'dan z'ye tanıyan bir kadın doğum uzmanının kaleminden okuyacaksınız bu defa! Öyle şeyler anlatacağım ki, zaman zaman kanınız donacak, gözleriniz yaşaracak! Eli hamurlu, lastiği çamurlu, bedenleri şalvarlı, yüreği burgulu, ayakları nasırlı kadınları anlatacağım. Ellerimle dokunduğum kadınları, kürtaj için gelen kadınların çilesini anlatacağım. Kimisi kurtulmak isterken yavrusundan, kimisinin nasıl da olmayan yavrusuna sarılmak istediğini anlatacağım.

"Son derece akıcı, ilgi çekici, meraklandırıcı buldum. Özellikle konunun kavranması için yapılan benzetmeleri ve kavrayıcı etkinliklerin çok mükemmel olduğunu gördüm. Sizin yazdıklarınızda ciddi bir anlatı edebiyatı örneği görüyorum ve kutluyorum."
-Yılmaz Karakoyunlu-

"Bazen hiç beklemediğiniz yerden hayata dair sert, acımasız, gerçek öyküler geliyor karşınıza. Hayatta hiç bir bilgi 'yaşanmışlıkla' boy ölçüşemez. Dilerim, toplumun eline ulaşan, bu can yakan alevli ısırgan öyküler, üstün bir estetik dilin üslubuna dönüştürülmüş bu öyküler, tüm kadınlarımız tarafından okunur."
-Nihat Genç-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 304

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Martı Yayınları

1 yorum:

EMİNE ÖZTÜRK dedi ki...

bir kaç blogda daha gördüm kitabı... merak ettim doğrusu. ekliyorum listeme...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA