Ana içeriğe atla

KONSTANTİNİYYE OTELİ / LİVANELİ

Hani sevdiğiniz bir yazarın yeni kitabının çıkmasını dört gözle beklersiniz ya.. Ben de Livaneli'nin yeni kitabını işte böyle dört gözle bekledim. Sonra kitap raflardaki yerini alınca, hemen kendimi bir kitap evine attım. Ancak ne hikmetse kitabı satın almaktan vaz geçtim. Bir nedeni varmış meğerse..
Kitap çekilişlerine katılmayı adet edinmiş şimdiye kadar sadece bir kitap kazanmıştım. Açıkçası bu kitabı kazanmak gibi bir umudum yoktu. Hatta çekilişe katıldığımı bile unutmuştum. Ta ki kapı çalıp, kapıda kargo görevlisini görene kadar. Görevli elinde kargo paketi ile karşımda duruyordu ve ben içinde ne olabileceğine dair en ufak bir fikrim bile yokken, içinde alıp okumak için sabırsızlandığım kitapla kapının önünde kalakaldım. Çocuk gibi sevindim. Heyecanlandım. Doğan Yapımcılığın düzenlemiş olduğu  kitap kampanyasından bir kitap kazanmıştım, kendilerine beni ve eminim kazanan diğer okuyucularını da benim kadar mutlu ettikleri için onlara çok teşekkür ederim.
Gelelim "Konstantiniyye Oteli" adlı kitaba. Kitabı bir haftada bitirdim, tıpkı yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi akıcı bir dil ve kıvrak bir zeka ile örülmüş olay dizisi ile  karşılaştım.
Benim için açıkçası kafamı allak bulak eden bir okuma serüveni oldu. Zira yazarın, gerçek hayattaki duruşunu da bildiğim için,  memleket  meselelerinden oldukça dertli olduğunu düşünmeme neden oldu. Gerçi memlekette olanlara kayıtsız kalmak ne mümkün? 
Yazarın  geçmişten günümüze bu coğrafyada olan hak ve haksızlık mücadelesini ele almış. Siyasetin, zengin-fakir ayrımının, ekonominin nasıl şekillendiği, memleketin yönetimi ile iş dünyasının ve halk üzerine yapılan baskıların nasıl birbirini beslediğini anlatmış. Okurken başım döndü diyebilirim, hem yakın tarihte yaşananları okumak, hem de geçmişte yaşananları okumak beni umutsuzluğa itmedi desem yalan olur. Acısı hala içimizde olan memleket olaylarını bir romanın içinde okumak, hepsi için ayrı ayrı bir kez daha düşünmeme ve yeniden aynı acıların içimde depreşmesine neden oldu.
Yazar, bir otel ve otelin davetlileri konseptinden yola çıkarak, ülkeye bir ayna tutarak her kesimden seçtiği karakterlerin dünyasını okuyucusuna sunarak, bir Türkiye panoraması ile okuyucusunu karşı karşıya bırakmış. Üstelik bunu yazar ve siyasi kimliğini gizlemeden yapmış. Bu nedenle bu kitabı bazı kesimlerin keyifle okuyamayacağını düşünüyorum.
Yazarın daha önce hiç bir kitabını okumadıysanız -tavsiyem Serenad kitabıdır.-  bu yaz ne okusam diye düşünüyorsanız mutlaka bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.. 

Kitap Hakkında:


Zülfü Livaneli, zengin bir insan panoramasıyla İstanbul'un derinliklerine inerken şehrin büyülü, ama bir o kadar da acımasız atmosferiyle buluşturduğu okuru sıra dışı yolculuğa çıkarıyor.

2014 yılı Aralık ayının son günleri… Yedi yıldızlı Konstantiniyye Oteli'nin açılış günü ve erken bir yılbaşı kutlaması… İstanbul'un seçkin, kalburüstü simaları, Sultanahmet'teki eski Bizans sarayının kalıntıları üzerine yapılan otelde bir araya geliyor. Aralarında kimler yok ki? Politikacılar, belediye başkanları, Amerikan büyükelçisi, Fener Rum patriği, ünlü gazeteciler, gazete patronları, televizyon "yıldızlar"ı, eski ve yeni zenginler, büyük işadamları…

İstanbul'un yüzlerce yıldır yeraltında yatan ölüleri de davete çağrılmadıkları halde arzı endam etmekte sakınca görmeyip bu cümbüşe dahil oluyorlar. Ve elbette, bir otelin olmazsa olmaz çalışanları, garsonları, komileri, güvenlik görevlileri…

Velhasıl Konstantiniyye Oteli, aslında binlerce yıllık koskoca bir şehir olarak çıkıyor karşımıza. Değişen, dönüşen, ama barındırdığı şiddet nedense aynı kalan bir şehir…
(Tanıtım Bülteninden)
İnce Kapak: 
Sayfa Sayısı: 480
Baskı Yılı: 2015
Ciltli: 
Sayfa Sayısı: 480
Baskı Yılı: 2015
Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Yorumlar

EMİNE ÖZTÜRK dedi ki…
benim de merak ettiklerimden.. en kısa zamanda okuyacağım inşallah...

Bu blogdaki popüler yayınlar

DRAMA / TANIŞMA OYUNLARI

Katılımcıların birbirlerinin isimlerini öğrenmesini ve iletişim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 30 kisi
Süre: 10 dakika
Tüm katılımcılardan oda içerisinde yürümeleri ve 10 dakika içerisinde olabildiği kadar çok kisiyle el sıkışıp, isimlerini söyleyerek
kendilerini kısaca tanıtmaları istenir.

Müzikli Balonlar
Amaç: Katılımcıların birbirlerinin isimlerini ögrenmesini ve iletisim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 10 kisi
Süre: 10 dakika
Malzemeler: Katılımcı sayısı kadar balon, 5-10 tane Asetat Kalemi, CD ya da kaset çalar.
Tüm katılımcılara birer tane balon dagıtılır. Balonları sisirmeleri ve üzerine isimlerini ve geldikleri ilin adını yazmaları istenir. Daha
sonra müzik çalmaya baslar ve katılımcılar balonları havaya atarak karısmasını saglarlar. Müzik durana kadar amaç, balonların
tamamını olabildigi kadar havada tutmak ve yere düsmelerini önlemeye çalısmaktır. Müzik durdugu zaman herkes en yakınındaki
balonu yakalayarak, ellerindeki balonun üzerinde ismi yazan kisiyi bulmaya çalısı…

3 YAŞ GRUBU İÇİN DRAMA ÖRNEKLERİ

1. ÇALIŞMA:
Yaş grubu: 3 yaş

Süre: 15 dk
Çalışmanın adı: Piknik
Kazanımlar:
1. Problem çözebilme becerisini geliştirme
2. Hayal gücünü geliştirme
3. Dar – Geniş kavramı

Isınma: Haydi çocuklar hep birlikte pikniğe gidelim denir. Ama önce sepetimizi hazırlamalıyız neler koyalım içine? diye sorulur ve gelen fikirlere göre sepet hazırlanır.

Asıl çalışma: Yola çıkılır ve hoplaya zıplaya piknik alanına gidilir. İşte ormana geldik önce ormanda biraz keşif yapmaya ne dersiniz denir. Ve dolaşmaya başlanır. Ben bazı sesler duyuyorum bir yaprak hışırtısı sanırım siz neler duyuyorsunuz? Lider aa çocuklar karşıda çok dar bir köprü var ayrıca köprünün üzerinde de bir kirpi ve geçmemiz lazım çünkü ben orada neler var çok merak ediyorum etrafından dolaşamayız çünkü köprü çok dar kirpiyi oradan nasıl çekebiliriz diye sorulur. Ve fikirler uygulanır. Karşıya geçilir başka gördüğünüz hayvan var mı? diye sorulur yer beğenilir ve sofra kurulur. Getirilen yemekler yenir. Sınıfa geri dönülür.

Değerlendirme: …

ŞEKİLLERİN KONUŞMASI DRAMA ÇALIŞMASI

Bu hafta okul öncesi drama sınıfımda şekilleri konuşturduk. başlangıçta şekiller hakkında konuştuk, şekilleri tanıdık, ardından çocuklar olmak istedikleri şekilleri seçtiler ve öykümüzü canlandırdık. Kavramları öğrenmek söz konusu olduğunda oynamak en etkili öğrenme yöntemlerinden biri oluyor.  Oyunda kullanılacak malzemeler: çomak kukla yöntemi ile ya da renkli kartondan kesilerek yapılan boyna asılması ile de oynanabilir.
1. Üçgen, 2. Kare, 3. Dikdörtgen, 4.Daire

Üçgen ile kare yolda karşılaşırlar ve selamlaşırlar. Daha sonra üçgen kareye kendini tanıtır.
- Biliyormusun benim üç kenarım var. Bu yüzden bana üçgen diyorlar. İstersen bir sayalım. Bir, iki ,üç.
Sonra kare üçgene kendisini tanıtır.
- Benim adım da kare, dört kenarım var, kenarlarımın dördü de birbirine eşit. Benim kenarlarımı da sayalım. Bir , iki, üç, dört. Sonra da üçgenle kare çok iyi arkadaş olarak beraber yollarına devam ederler.
Yolda giderken dikdörtgen ile karşılaşırlar. Kare hemen atılır.
- Aaaa, bana benziyor der. Üçg…