Ana içeriğe atla

Pİ / AKİLAH / AZRA KOHEN


Kitap okumak bir serüvendir.
Okur için birbirinin devamı kitapları okumak da ayrı bir serüvendir. Azra Kohen'in yazdığı Fi ile başlayan serüven, Çi ile devam etti ve finali Pi adlı kitapta yaptı.
Bir okur olarak bu üç kitaplık sürece baktığımda, yazarın geniş bir okuyucu kitlesine ulaştığını söyleyebilirim. Piyasaya kişisel gelişim başlığında sunulan kitabın amacına ulaşmasını diliyorum. Umarım bunca okur kitlesinin kişisel gelişimine bir katkı sağlar. Çünkü bu üç kitap, kolay okunan olay örgüsü, derinlemesine analiz edilmiş karakterleri ve güçlü kurgusuyla hafızalara kazınan bir süreci anlatmakla birlikte bir derdi, bir meselesi olan bir kitap...
Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre, en çok aşk ve pembe dizi kitapları okunuyormuş. Ben okumanın her türlüsüne saygılı olmaya çalışsam da devamlı olarak insanı düşünmeye itmeyen kitapları okumanın kişisel gelişime katkı sağlamayacağı görüşündeyim. 
Fi-Çi-Pi kitapları okuyucusuna,  aşk, kadın-erkek ilişkisi gibi her türlü okuru kendisine çekecek bir yapı  sunsa da alt yapısı, düşünmeyi, birey olmayı, hayatı sorgulamayı, iç bakış geliştirmeyi hedefliyor. Çeşitli sosyal kimliklere sahip bireylerin ışığından toplumsal olanı eleştiriyor. Umuyorum kitap yazılma hedefine ulaşır. 
Binlerce okur kitap çıkar kitapçılara akın etti. Sadece Can ve Duru'nun aşkı için değildir bu okuma aşkı. Altta yatan, birey, toplum, sistem gibi konularda da düşünmeye sevk etmiştir okuyucusunu.
Son zamanlarda Türk yazarların kaleminden çıkmış kitaplarda yakın tarihi konu aldıklarını sevinerek görüyorum. Yakın tarihte ve hala yaşanmakta olan memleket meselelerine öfke duyan ve eleştirel gözle bakan yazarlarımız kitaplarında  bu olaylara karşı yaklaşımlarına yer vermeye başladılar. Örn: Zülfü Livaneli-Konstantiniyye Oteli, Emrah Serbes-Deliduman, ilk aklıma gelen kitaplardan.
Bir okur olarak, yazarla aynı paralellikte yaşadığım, üzerine düşündüğüm memleketimde ve dünyada yaşananları okumak beni ayrıca heyecanlandırıyor. Bu konuda ki yorumları ayrıca önemsiyorum. Kendi düşüncesini-en doğru benim ki diye- dikte ettirmeden fikrini paylaşmayı değerli buluyorum. Böylelikle daha dün yaşananların, tarihin ve edebiyatın sayfalarında yer almaya başladığını ve okuyucu olarak benim de buna eşlik ettiğimi hissediyorum. 
Roman  okumayı sevenlere, heyecan uyandıran bu üç kitabı öneririm. Hele yaz sezonunda daha kolay okunan kitap arayanlara şiddetle tavsiye ederim.
Şimdiden keyifli yazlar ve keyifli yaz okumaları..

Şimdi itiraf zamanı!

İtiraf ediyorum: Sana tuzaklar kurdum. 
Adlarını Fi ve Çi koydum.

Can Manay'ın Duru'ya duyduğu açlıkla çıkardım seni yola,
Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını Deniz'le anlatmaya çalıştım sana…
Beni takip etmen için yolumuzu onların hikâyeleriyle süsledim.
Anlamları da hemen hemen her satıra gizledim. Çünkü Pi'deydi asıl anlatmak istediklerim.
Çaresizdim. Vazgeçemezdim.
Sana bu manzarayı mutlaka göstermeliydim.
Seninle nihayet burada buluşmak için çok emek verdim.

Şimdi yine gel benimle, birlikte yürümeye devam edelim.

Savaşların savaşılarak kazanılamayacağını, asıl zaferin ancak doğrudan ayrılmayınca kazanıldığını 
Özge anlatsın sana,
Yaptığımız her şeyin evrende dönüp dolaşıp bize nasıl geri geldiğini
Can'dan dinle,
Analiz edebildiğimiz kadar güçlü, sadeliğimiz kadar güzel, gerçekliğimizdeki samimiyet kadar eşsiz olduğumuzu 
Bilge'de gör,
Kendi değerini başkalarının gözünden biçenlerin acısını 
Duru'yla anla,
Ve Deniz'in düşüncelerinde tanış geleceğin insanıyla… Gel benimle. Yolumuz uzun değil, 
Nihayet sana gidiyoruz, bana… BİZ'e.

Sorgulanmamış, analiz edilmemiş bir yaşam hiç yaşanmamıştır.
(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DRAMA / TANIŞMA OYUNLARI

Katılımcıların birbirlerinin isimlerini öğrenmesini ve iletişim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 30 kisi
Süre: 10 dakika
Tüm katılımcılardan oda içerisinde yürümeleri ve 10 dakika içerisinde olabildiği kadar çok kisiyle el sıkışıp, isimlerini söyleyerek
kendilerini kısaca tanıtmaları istenir.

Müzikli Balonlar
Amaç: Katılımcıların birbirlerinin isimlerini ögrenmesini ve iletisim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 10 kisi
Süre: 10 dakika
Malzemeler: Katılımcı sayısı kadar balon, 5-10 tane Asetat Kalemi, CD ya da kaset çalar.
Tüm katılımcılara birer tane balon dagıtılır. Balonları sisirmeleri ve üzerine isimlerini ve geldikleri ilin adını yazmaları istenir. Daha
sonra müzik çalmaya baslar ve katılımcılar balonları havaya atarak karısmasını saglarlar. Müzik durana kadar amaç, balonların
tamamını olabildigi kadar havada tutmak ve yere düsmelerini önlemeye çalısmaktır. Müzik durdugu zaman herkes en yakınındaki
balonu yakalayarak, ellerindeki balonun üzerinde ismi yazan kisiyi bulmaya çalısı…

3 YAŞ GRUBU İÇİN DRAMA ÖRNEKLERİ

1. ÇALIŞMA:
Yaş grubu: 3 yaş

Süre: 15 dk
Çalışmanın adı: Piknik
Kazanımlar:
1. Problem çözebilme becerisini geliştirme
2. Hayal gücünü geliştirme
3. Dar – Geniş kavramı

Isınma: Haydi çocuklar hep birlikte pikniğe gidelim denir. Ama önce sepetimizi hazırlamalıyız neler koyalım içine? diye sorulur ve gelen fikirlere göre sepet hazırlanır.

Asıl çalışma: Yola çıkılır ve hoplaya zıplaya piknik alanına gidilir. İşte ormana geldik önce ormanda biraz keşif yapmaya ne dersiniz denir. Ve dolaşmaya başlanır. Ben bazı sesler duyuyorum bir yaprak hışırtısı sanırım siz neler duyuyorsunuz? Lider aa çocuklar karşıda çok dar bir köprü var ayrıca köprünün üzerinde de bir kirpi ve geçmemiz lazım çünkü ben orada neler var çok merak ediyorum etrafından dolaşamayız çünkü köprü çok dar kirpiyi oradan nasıl çekebiliriz diye sorulur. Ve fikirler uygulanır. Karşıya geçilir başka gördüğünüz hayvan var mı? diye sorulur yer beğenilir ve sofra kurulur. Getirilen yemekler yenir. Sınıfa geri dönülür.

Değerlendirme: …

ŞEKİLLERİN KONUŞMASI DRAMA ÇALIŞMASI

Bu hafta okul öncesi drama sınıfımda şekilleri konuşturduk. başlangıçta şekiller hakkında konuştuk, şekilleri tanıdık, ardından çocuklar olmak istedikleri şekilleri seçtiler ve öykümüzü canlandırdık. Kavramları öğrenmek söz konusu olduğunda oynamak en etkili öğrenme yöntemlerinden biri oluyor.  Oyunda kullanılacak malzemeler: çomak kukla yöntemi ile ya da renkli kartondan kesilerek yapılan boyna asılması ile de oynanabilir.
1. Üçgen, 2. Kare, 3. Dikdörtgen, 4.Daire

Üçgen ile kare yolda karşılaşırlar ve selamlaşırlar. Daha sonra üçgen kareye kendini tanıtır.
- Biliyormusun benim üç kenarım var. Bu yüzden bana üçgen diyorlar. İstersen bir sayalım. Bir, iki ,üç.
Sonra kare üçgene kendisini tanıtır.
- Benim adım da kare, dört kenarım var, kenarlarımın dördü de birbirine eşit. Benim kenarlarımı da sayalım. Bir , iki, üç, dört. Sonra da üçgenle kare çok iyi arkadaş olarak beraber yollarına devam ederler.
Yolda giderken dikdörtgen ile karşılaşırlar. Kare hemen atılır.
- Aaaa, bana benziyor der. Üçg…