20 Ağustos 2015 Perşembe

O MUHTEŞEM HAYATINIZ / OYA BAYDAR


Sosyal medya üzerinden kitap severleri bir araya getiren @kitapkardesliği,  okuma serüvenine kısa süreliğine ara vermişti. Kitap kardeşliği okuma serüvenine ağustos ayında itibaren yeniden başladı.. Kitap severlerin okumak istediği kitaplar arasından yaptığımız oylama sonucu bu ay Oya Baydar' ın "O Muhteşem Hayatınız" adlı kitabını okumaya karar verdik.
O Muhteşem Hayatınız, ilk 200 sayfa bir türlü ilerlemeyen daha çok karakter analizlerine ve durum tahlillerine yer veren bir kitap. 
Bu nedenle okuyucu olarak beni biraz sıktığını, özdeşlik kuramadığımı itiraf etmeliyim. Zaman zaman aşırı betimleme ve tasvirlerde tekrara düştüğünü söyleyebilirim. Baydar, dünya çapında ünlü Türk opera sanatçısının hayatını, geriye doğru giderek okuyucusuyla paylaşmış. Okurken "Hadi ama biraz aksın, hızlansın.." deme ihtiyacı duydum. Kitabın yarısından sonra konu bambaşka bir boyut kazandı. Yazar okuyucusunu bunca sayfa boyunca  etkileyici bir konuya hazırlıyormuş meğer. Her ne kadar kendisi "bu roman bir Dersim hikayesi değildir!" dese de..  Olay opera divasının çocukluğundan, bir ülke olarak utanç duyacağımız tarihimizin acı bir kesitine doğru kayıyor. Yıllarca gerçekten orada ne olduğu bizden saklanan, sadece acıyı yaşayanların derinden hissedeceği bir gerçeği okuyucusuyla paylaşıyor hem de farklı farklı bakış açılarından. Bir o taraftan bir de bu taraftan. Tarihe, olaylara taraf olmak nasıl olur? En tarafsız olduğumuzda aslında ister istemez taraf mı oluruz? Haberimiz bile yokken hatta hayatta bile değilken kaderimiz, tarafımız çizilmiş olabilir mi?
Oya Baydar'la tanışma kitabımdı "O Muhteşem Hayatınız".. İlk 250 sayfayı saymazsak iyi ki okumuşum dediğim kitaplardan biri oldu. 


Kitap Hakkında:
"Hangisi gerçek hayatım benim? Kendi yaşadığım mı, onun anlattığı mı?"
Ünü dünyayı sarmış Türkiyeli bir primadonna, bir diva... Onunla ilgili her türlü fotoğrafı, ses kaydını, gazete kupürünü toplamayı hayatının amacı edinmiş, tutkulu hayranı bir müzik öğretmeni... Annesinin izini süren genç bir kadın...Eski fotoğrafların ayrıntılarında gizli, derin bir sır: sadece Diva'nın yaşamının değil, Türkiye'nin yakın tarihinin puslu, karanlık bir kesiti...

Muhteşem hayatlar, parlak dekorların arkasında neler saklar? Muhteşem, ışıltılı, kusursuz görünen yüzümüzde, kendi kendimizden bile sakladığımız ne yıkımlar gizlidir? Kendini tanımak, kendi gerçeğiyle yüzleşmek insanı nerelere sürükler? Oya Baydar, beklenen romanı O Muhteşem Hayatınız'da, her biri kendi kimliğini arayan roman kahramanlarıyla, insanın ve bu coğrafyanın derinliklerine götürüyor bizi. Roman, derinlerde saklı gerçeklerle yüzleşmeye hazır okurunu bekliyor.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA