12 Eylül 2015 Cumartesi

ŞİŞHANE'YE YAĞMUR YAĞIYORDU / HALDUN TANER

Haldun Taner'i unutulmaz tiyatro oyun yazarı olarak tanımıştım yıllar önce. Hemen hemen bütün oyunlarını okumuştu. Hatta "Gözlemi Kaparım Vazifemi Yaparım" adlı oyununda rol bile almıştım. Belki de böyle bir geçmişin izlerini taşıdığı için olsa gerek Haldun Taner ismi benim için hep anlamlı kalmıştır.

Öyküleriyle ile biraz geçte olsa tanışıklığım 
"Şişhane'ye Yağmur Yağıyordu" kitabıyla oldu. Zekası, karakter analizleri, durumlara ve olaylara farklı noktalarından bakması, bir kişiyi analiz ederken bir toplumu analiz etmesi, gerçekten hayranlık uyandıran bir yazar.
Kitap, kısa öykülerde oluşuyor. Öyküler kısa ama her biri kendi içinde edebi,  dolu dolu, ağır, anlamlı, düşündürücü..
 Behçet Necatigil'in deyişiyle, "Olayları rintçe bir bakışla gülünç taraflarından alan, kıvrak, sürprizli, esprili bir üsluba aktaran" Haldun Taner'in unutulmaz öykülerinden dokuzu var: Şişhane'ye Yağmur Yağıyordu, Kantar Kâtibi Ali Rıza Efendi, Konçinalar, Ablam, Atatürk Galatasaray'da, Fraulein Haubold'un Kedisi, Eczanenin Akşam Müşterileri, Fasarya, Memeli Hayvanlar.

"Bence Haldun Taner, çağdaş yazınımızın, özellikle öykücülüğümüzün bir klasiğidir. Bunu kendine vergi anlatımına, kişiliğine, öykülerinin insancıl özüne borçludur." 
-Oktay Akbal-

"Tiplerden, durumlardan, ruh hallerinden, aykırılıklardan, hatta durağan bir nesneden öykü çıkartmanın ustasıdır Taner."
-Füsun Akatlı-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA