4 Ekim 2015 Pazar

40 Şizofrenden 1 Öykü / Okay Uludok


Psikoloji türündeki eserleri okumayı hep çok sevmişimdir. İnsanın duygu ve düşünce dünyası, kimyası hep ilgimi çekmiştir. Mario Levi çok sevdiğim ve düşüncelerine değer verdiğim bir yazardır. Bu nedenle kitabın arka kapağında onun önerisini görünce kitabı okumaya karar vermişim. İyi ki de okumuşum, bambaşka bir dünyaya adım atmış gibi hissettim. Kitap akıcı, eleştirel, traji-komik öykülerden oluşuyor. Çeşit çeşit şizofreni hastasının ayrı ayrı hayatını konu alıyor. Yazarın gerçekten çok etkileyici, sahici bir dili var.
Her öyküden farklı bir çıkarım yapmak mümkün. Dünya bizim gözümüzden bile yeterince karmaşıkken bir şizofrenin gözünden nasıl görünüyordur acaba diye merak ediyorsanız kitabı mutlaka okumalısınız.
Delilikle dahilik arasında nice eserler doğmuş. Deliliğin yaratıcı gücüne hayran olmamak elde değil. Öykülerden çok etkilendiğimi söylemeliyim. Kendisi de şizofreni hastası olan bir öykücü olarak Okay Uludok'un temel araçları, (gerçekten de aklın sınırlarını zorlayan) müthiş hayal gücü ve "komik"ten "satirik"e uzanan sivri dili. Sadece komiğin sınırlarındayken bile yazınsallığını hiç kaybetmeyen, satiriğe vardığında ise türünün en parlak örneklerine yaklaşan bir dil bu. Dolayısıyla, (uçları henüz yeterince sivriltilip cilalanmış olmasa da) eleştiri oklarını toplumun sadece deliliğe bakışına değil (sağlık ve eğitim gibi) büyük aksaklıklarına da yöneltmekten çekinmeyen. ..

1 yorum:

Makbule Abalı dedi ki...

Ne güzel anlatmışsınız. Merak ettim, mutlaka alıp okumayı isterim. Teşekkürler, sevgiler...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA