Ana içeriğe atla

KİŞİSEL SÖZLÜĞÜMÜZ


Sözlük denince aklınıza neler geliyor? Benim aklıma, anlamını çıkaramadığım sözcüklerin anlamlarına bakmak için elime aldığım küçük, kalın sözlüğüm geliyor. Uzun zamandır elime bile almadığım sözlüğüm aklıma geliyor. Sözlüğe olan uzaklığım "sözlük" kavramına daha geniş anlamda bakma ihtiyacı duymama neden oldu. Sözlük sadece ihtiyaç zamanında baktığımız bir kılavuz mu? Sözcükleri nasıl kullanıyoruz? Bazen seçerek ama çoğunlukla düşünmeden, ilk aklımıza geldiği haliyle, dilimize en çok yerleşenleri, yerli yersiz, anlamlı anlamsız sözcükleri birbiri ardına diziyoruz. Sözün gücüne inananlardanım. Söz güçlü bir silah, güçlü bir araçtır. Kendimizi anlatmaya, ifade etmeye, evrende yer bulmaya yarar. Bu nedenle bir başka dili kendi dilimin incelikleri ile konuşamamaktan hep korkmuşumdur. Bir başkasına o dilin bildiğim kelimeleriyle konuştuğumda hep bir şeyler eksik kalır diye düşünmüşümdür.  
Sonra düşüncelerimi kendi içime çevirdiğim. Bildiğim dilin sözlükte sınırlandıran kelimelerinden kaçı ile tanımlıyorum kendimi. Kendime hangi kelimelerle yaklaşıyorum, çevreme, aileme, arkadaşlarıma..
Kendi iç sözlüğümde kaç kelime var? Hep aynı tanımlamaları yapmak kendimi sınırlandırmama neden oluyor mu? Birbirimizi bir kaç kelime ile hemen yargılıyor muyuz?  Okumaya olan düşkünlüğüm çocuk yaşlardan itibaren kelime haznemi oldukça geliştirmiş olmasına rağmen kaçını kullanıyorum kendi dünyamda?  Dış görünüşümüze, insanlar üzerinde bıraktığımız intiba kadar seçtiğimiz sözcüklere özen gösteriyor muyuz? Gün sonu sarf ettiğimiz kelimelere dönüp bakma şansımız olsa kaçı için iyi ki öyle demişim, kaçı için ne gerek vardı bunu demeye diye kendimize değerlendirmeye kalksak, sonuç aşağı yukarı nasıl olur acaba?
Yazıya başlarken kendi kişisel sözlüğümü yeniden yapılandırma ihtiyacını duyduğumu söylemeliyim. Sanırım zaman zaman iç seslerimizi, düşüncelerimizi güncellemek, olumlu olumsuz, yargı-yargısız olarak değerlendirme yapmak gerekiyor. İlişkilerimizi değerlendirirken sık sık başvurduğumuz kişisel sözlüğümüz bizi yanıltıyor olabilir çünkü. Bazı kelimelere fazla bağlı, bağımlı olabiliriz. Kendi sesimizde kendimizi acımasızca yargılıyor da olabiliriz. Kendimizin düşmanı da dostu da olabiliriz. Kendimizi yanında ya da karşısında olabildiğimiz gibi. 
Ben kendi sesimi, sözlerimi, iç ve dış dünya ile bağ kurduğum kelimelerimi gözden geçirdim. Şimdi sıra bu yazıyı okuyanlarda.. Sözcükler bize verilmiş değerli bir armağan onları hunharca kullanmak yerine özenle, itinayla kullanmak dileğiyle..
Sevgiler...

HALENİN HARESİ 
20. EKİM. 2015

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DRAMA / TANIŞMA OYUNLARI

Katılımcıların birbirlerinin isimlerini öğrenmesini ve iletişim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 30 kisi
Süre: 10 dakika
Tüm katılımcılardan oda içerisinde yürümeleri ve 10 dakika içerisinde olabildiği kadar çok kisiyle el sıkışıp, isimlerini söyleyerek
kendilerini kısaca tanıtmaları istenir.

Müzikli Balonlar
Amaç: Katılımcıların birbirlerinin isimlerini ögrenmesini ve iletisim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 10 kisi
Süre: 10 dakika
Malzemeler: Katılımcı sayısı kadar balon, 5-10 tane Asetat Kalemi, CD ya da kaset çalar.
Tüm katılımcılara birer tane balon dagıtılır. Balonları sisirmeleri ve üzerine isimlerini ve geldikleri ilin adını yazmaları istenir. Daha
sonra müzik çalmaya baslar ve katılımcılar balonları havaya atarak karısmasını saglarlar. Müzik durana kadar amaç, balonların
tamamını olabildigi kadar havada tutmak ve yere düsmelerini önlemeye çalısmaktır. Müzik durdugu zaman herkes en yakınındaki
balonu yakalayarak, ellerindeki balonun üzerinde ismi yazan kisiyi bulmaya çalısı…

3 YAŞ GRUBU İÇİN DRAMA ÖRNEKLERİ

1. ÇALIŞMA:
Yaş grubu: 3 yaş

Süre: 15 dk
Çalışmanın adı: Piknik
Kazanımlar:
1. Problem çözebilme becerisini geliştirme
2. Hayal gücünü geliştirme
3. Dar – Geniş kavramı

Isınma: Haydi çocuklar hep birlikte pikniğe gidelim denir. Ama önce sepetimizi hazırlamalıyız neler koyalım içine? diye sorulur ve gelen fikirlere göre sepet hazırlanır.

Asıl çalışma: Yola çıkılır ve hoplaya zıplaya piknik alanına gidilir. İşte ormana geldik önce ormanda biraz keşif yapmaya ne dersiniz denir. Ve dolaşmaya başlanır. Ben bazı sesler duyuyorum bir yaprak hışırtısı sanırım siz neler duyuyorsunuz? Lider aa çocuklar karşıda çok dar bir köprü var ayrıca köprünün üzerinde de bir kirpi ve geçmemiz lazım çünkü ben orada neler var çok merak ediyorum etrafından dolaşamayız çünkü köprü çok dar kirpiyi oradan nasıl çekebiliriz diye sorulur. Ve fikirler uygulanır. Karşıya geçilir başka gördüğünüz hayvan var mı? diye sorulur yer beğenilir ve sofra kurulur. Getirilen yemekler yenir. Sınıfa geri dönülür.

Değerlendirme: …

ŞEKİLLERİN KONUŞMASI DRAMA ÇALIŞMASI

Bu hafta okul öncesi drama sınıfımda şekilleri konuşturduk. başlangıçta şekiller hakkında konuştuk, şekilleri tanıdık, ardından çocuklar olmak istedikleri şekilleri seçtiler ve öykümüzü canlandırdık. Kavramları öğrenmek söz konusu olduğunda oynamak en etkili öğrenme yöntemlerinden biri oluyor.  Oyunda kullanılacak malzemeler: çomak kukla yöntemi ile ya da renkli kartondan kesilerek yapılan boyna asılması ile de oynanabilir.
1. Üçgen, 2. Kare, 3. Dikdörtgen, 4.Daire

Üçgen ile kare yolda karşılaşırlar ve selamlaşırlar. Daha sonra üçgen kareye kendini tanıtır.
- Biliyormusun benim üç kenarım var. Bu yüzden bana üçgen diyorlar. İstersen bir sayalım. Bir, iki ,üç.
Sonra kare üçgene kendisini tanıtır.
- Benim adım da kare, dört kenarım var, kenarlarımın dördü de birbirine eşit. Benim kenarlarımı da sayalım. Bir , iki, üç, dört. Sonra da üçgenle kare çok iyi arkadaş olarak beraber yollarına devam ederler.
Yolda giderken dikdörtgen ile karşılaşırlar. Kare hemen atılır.
- Aaaa, bana benziyor der. Üçg…