16 Ekim 2015 Cuma

YEDİNCİ GÜN / İHSAN OKTAY ANAR

İhsan Oktay Anar okudunuz mu? Ben daha önce "Puslu Kıtalar Atlas"ı nı okumuştum. Hayret uyandırıcı dili, olaylara yaklaşımı, kurgusu, karakterlerin ayrıntıları okuyucu olarak bende  büyük bir hayranlık uyandırdı. Tasvirlerinin uzunluğundan dolayı zaman zaman ana konudan sapsa da, okunurken pür dikkat okuma zorunluluğunu da beraberinde getirse de iyi ki okumuşum dediğim kitaplardan birini daha bitirmiş oldum. Yazar gerçekten de çok boyutlu bir dünyayı okuyucusuna sunuyor, geçmiş, gelecek, şimdi derken kitabı bir solukta okumak istiyorsunuz, ancak kullandığı dile yabancı olduğumuz için hızımızı yazarın kullandığı dil, okuma hızınızı frenliyor..
Kitap 2. Abdülhamid dönemi Osmanlısında geçiyor ve ana karakter İhsan Sait'in gelecekten kendisine aşk mektubu gönderen Prenses Döjira'ya ulaşma çabasını anlatıyor. Bunun için gelecekten kendisine göndermiş olduğu zeplin tasarımı planlarını kullanarak bir zeplin icat ediyor. 1930'lara giden ana karakterimiz orada hayatı boyunca başından geçenleri 6 günde bu kitaba yazdırıyor ve 7. gün dinleniyor.
Anar kitabını gelecek haksız eleştirilere cevap olarak söyle bitirmiştir:
..., dünyada olup bitenleri bir bir yedi kişiye yazdırdı. Yazdırırken muhterisleri de düşündü ve bu kitâbındaki kusurları, rastlayınca sevinip tatmin olsunlar diye onlara sadaka olarak verdi. Allâh kabûl etsin! O, bütün rızklara kefildir, umulur ki doyarlar.
Anar bu kitabında, bir sonraki kitabı Galîz Kahraman'ın ana karakteri İdris Amil Efendi'yi okuyucuya ilk defa tanıştırmıştır.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA