18 Kasım 2015 Çarşamba

BÜTÜN KADINLARIN KAFASI KARIŞIKTIR / ECE TEMELKURAN


Ece Temelkuran okumayı seviyorum, duygu ve düşüncelerime tercüman oluyor. Ece Temelkuran bu kitabında kadınları anlatıyor, toplumu, erkek egemenliğini, bir kadının iç sesinden bütün bir kadınlığın hikayesini anlatıyor. Altını çize çize okuyorsunuz. Durarak, sindirerek okuyorsunuz. Kadınların kafalarının erkeklere göre neden daha fazla karışık olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz. Bir kadın okur olarak kendinizi sorguluyorsunuz. İçinde yaşadığınız toplumu, toplumun kız, kadın, evli, bekar kadınlardan beklentilerini. Baba, eş, erkek arkadaşların kadınlardan istekleri üzerine, kenara, en çokta içine kapanan kadınların kafa sesini kaleme almış Ece Temelkuran.. 


Bütün Çocuklar, bir kez olsun, anne ve babalarını cezalandırmak için ölmeyi düşünmüştür mutlaka.

Ve nedense hep ağlamışlardır düşün sonunda.

Belki bu öykü de bir cezalandırma,
Ağlama?

Bunları oku. denize karşı bir sigara yak. tek şekerli, demli bir çay koy masaya, çok neşeli bir müzik çalsın mutlaka, kapat gözlerini, gülümse, çünkü...

Bütün kadınların kafası karışıktır, çünkü... 

Bir gün bir anda, bazı kızgınlıklarını unuttuğunun farkına varacaksın, artık pek düşünmediğini, çünkü artık bildiğini anlayıp, ellerini bir klarnet taksimi gibi uzatacaksın, hâlâ kafan karışık olacak, ama artık bunu seveceksin, sevmelisin de.

Kadınsın...

... Bir çiçeğin yanından geçer gibi yaşamalıyız aslında.Sayfa Sayısı: 108

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA