6 Kasım 2015 Cuma

DOĞA TARİHİ / HAKAN BIÇAKÇI

Bu kitap nasıl okuma girdi hiç hatırlamıyorum. İnstagram kitap paylaşımları arasında görmüş ve not almış olabilirim. İlk kez Hakan Bıçakçı okuyorum.  Akıcı bir dili var. Ancak plaza karakteri Doğa beni biraz  endişelendirdi, kaygılarımı çoğalttı diyebilirim. Biraz darlandım okurken. Genel hatlarıyla bakmam gerekirse yazar akıcı bir dil kullanmış, ayrıntılı duygu analizleriyle karakterlerini boyutlandırmış, toplumsal olanı farklı bir açıdan eleştirmiş. Hırslarımızın, kaygılarımızın, iş stresinin hayatımızı altüst etmesi an meselesi. Mükemmel olma çabasının insanın hassas olan terazisini nasıl bozabildiğini anlatıyor kitap..

Dünyanın kendi etrafında dönmediğini hissettiği an paniğe kapılıveriyordu Doğa. İçinde bulunduğu iş ortamı da bu paniği acımasızca köpürtüyordu. Hep merkezde olmalıydı. Hep farklı olmalıydı. Farkı fark edilmeliydi. Kalitesi gözle görülmeliydi. Kesintisiz olarak arzulanmalıydı. İştah, takdir ve kıskançlık dolu gözler hep üzerinde olmalıydı. Yıllar sonra sağda solda küçük adamların belirmeye başlaması da bu takıntının eseri olacaktı.

Doğa, 420 aylık bir bebekti. Pembemsi. Lacivert lensli. Ilık kokulu. Göğüslerine silikon yaptırsa mıydı? Site güvenliğinin yanından yavaşlayarak geçiyordu. "Etiniz nasıl pişsin Doğa Hanım?" Plazanın eksi yedinci katında yarı İngilizce yarı Türkçe PowerPoint sunumu yapıyordu. Cafe Jungle. Londra. Sepultura tişörtü. Elektronik sigara. Doğa'nın en sevdiği mevsim, yazdı. Facebook'ta yorumlar çook güzeldi. Doğa, "bomba gibiydi". Alev olmasa, şu küçük kırışıklıklar, Onur ve diğer metal turnikeler...

Hakan Bıçakcı, metropol tekinsizliğine bu defa bir kadının gözünden bakıyor. Rekabetin, teşhirin, güzel ve mutlu görünmenin dayanılmaz baskısını Doğa'yla resmediyor.

Doğa Tarihi, plaza-site-alışveriş merkezi üçgeninde sıkışmış hayatları anlatan, günümüzde geçen bir distopya. 
(Tanıtım Bülteninden)
Sayfa Sayısı: 227
Baskı Yılı: 2014
Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA