Ana içeriğe atla

Oyun Oynama CesaretiMedya yayınları bizlere gereksiz ölümlerin, karmaşanın ve karanlık amaçların sıkıntılı ve acı dolu haberlerini getiriyor. 24 saatlik haber döngüsü yaşamlarımızın içine ulaşıp güvenliğimizi tehdit ediyor.
IDEA üyeleri olarak, insanın yaşam akışında anlatılacak öykülerin yer aldığını; bu öykülerden yola çıkan drama, tiyatro ve eğitimin bu acıyı yaşayan insanların teselli edilmesinde ve sağaltımında güçlü yollar olduğunu hatırlamak önemlidir. Bombalar düşerken toplanmaya ve çalışmaya devam eden Mostar Gençlik Tiyatrosunun performanslarını hala unutamıyorum. Sandy Hook1 silahlı saldırısına denk gelen Mercury Fur oyunun New York yapımı gala gecesinde genç bir tiyatro yönetmeninin seyircilere yaptığı konuşmayı anımsıyorum:
Mercury Fur tiyatral bağlamda trajedi olarak tanımlanabilir, yani olayların izleyenlerde bir katharsis yaratmaya dönük olarak yapılandırıldığı bir türdür. Fakat bugün trajediyi yaşamlarımızda sıklıkla başımıza geldiği gibi herhangi bir yapı ve anlam olmadan deneyimledik. Bu karanlık bir oyundur fakat çevrede var olan aydınlığın daha açık görülebilmesi için karanlıktır. Biz tiyatro sanatçılarının görevi daha gelip geçici olan bir şeyi araştırmaktır: aydınlık. Karanlık boyunca yollar açmak biz sanatçıların işi olmalı.
IDEA’da bizler bu kaygılı dünyayı yatıştırmak adına benzer anıları paylaşıyoruz.
Dünyanın drama, tiyatro ve eğitime hiçbir zaman bu kadar ihtiyacı olmamıştı.
Drama, tiyatro ve eğitim dünyaya kendimizi görmemize izin veren bir ayna tutar.
Drama, tiyatro ve eğitim belli önemli soruların provalarını gerçekleştirmek için dünyayı hareketlendirirken bunu da kurgunun verdiği güven yoluyla sahneler.
Drama, tiyatro ve eğitim karanlık içindeki aydınlıktır.
Oyun çocukların yaşamında çok önemli bir yere sahiptir. Genç insanlar oyun yoluyla kendilerini, kendi yaşamlarını içinde yaşadıkları dünyayı keşfetmeyi öğrenirler. Her yaştan ve her yerden insan için oyunun önemli olduğunu unutmamalıyız. Yaşam ne kadar ciddi ve odaklanmış olursa olsun- yoksulluk içinde yaşayan ve mülteci olarak yollarda olan insanların varlığına karşın- aynı zamanda gülmeye şakalaşmaya ve bir araya gelmeye de ihtiyaç var. Böylece insanlığımızı bulabilir, birbirimizi ve dünyamızı anlayabiliriz. Drama, tiyatro ve eğitim insani bir bağ kurmak için buluşma noktalarıdır.
Böyle zamanlarda drama ve tiyatro eğitmenleri olarak bizler oyun oynama cesaretini daha yüksek sesle dile getirmeliyiz. Dünyada gördüklerimize karşılık vermek adına doğaçlamanın ve düşünceleri keşfetmenin değerini dünyaya anımsatmaya ihtiyacımız var. Mücadeleyi ele alan, sıkıntılı yaşam ve koşullara insani yanıtlar öneren oyunlar yazmaya ve oynamaya ihtiyacımız var. Amacı olan oyunları öğretmeye ihtiyacımız var. Her şeyden fazla çocuklarımızın oyun oynamasına izin vermeye ihtiyacımız var.
Günlük haberlere verilecek en iyi olası yanıt Drama, Tiyatro ve Eğitimdir"

Robin Pascoe
IDEA Başkanı 2013-2016
Çevirenler
Zeki Özen
İhsan Metinnam
ÇDD Yönetim Kurulu Üyeleri

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DRAMA / TANIŞMA OYUNLARI

Katılımcıların birbirlerinin isimlerini öğrenmesini ve iletişim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 30 kisi
Süre: 10 dakika
Tüm katılımcılardan oda içerisinde yürümeleri ve 10 dakika içerisinde olabildiği kadar çok kisiyle el sıkışıp, isimlerini söyleyerek
kendilerini kısaca tanıtmaları istenir.

Müzikli Balonlar
Amaç: Katılımcıların birbirlerinin isimlerini ögrenmesini ve iletisim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 10 kisi
Süre: 10 dakika
Malzemeler: Katılımcı sayısı kadar balon, 5-10 tane Asetat Kalemi, CD ya da kaset çalar.
Tüm katılımcılara birer tane balon dagıtılır. Balonları sisirmeleri ve üzerine isimlerini ve geldikleri ilin adını yazmaları istenir. Daha
sonra müzik çalmaya baslar ve katılımcılar balonları havaya atarak karısmasını saglarlar. Müzik durana kadar amaç, balonların
tamamını olabildigi kadar havada tutmak ve yere düsmelerini önlemeye çalısmaktır. Müzik durdugu zaman herkes en yakınındaki
balonu yakalayarak, ellerindeki balonun üzerinde ismi yazan kisiyi bulmaya çalısı…

3 YAŞ GRUBU İÇİN DRAMA ÖRNEKLERİ

1. ÇALIŞMA:
Yaş grubu: 3 yaş

Süre: 15 dk
Çalışmanın adı: Piknik
Kazanımlar:
1. Problem çözebilme becerisini geliştirme
2. Hayal gücünü geliştirme
3. Dar – Geniş kavramı

Isınma: Haydi çocuklar hep birlikte pikniğe gidelim denir. Ama önce sepetimizi hazırlamalıyız neler koyalım içine? diye sorulur ve gelen fikirlere göre sepet hazırlanır.

Asıl çalışma: Yola çıkılır ve hoplaya zıplaya piknik alanına gidilir. İşte ormana geldik önce ormanda biraz keşif yapmaya ne dersiniz denir. Ve dolaşmaya başlanır. Ben bazı sesler duyuyorum bir yaprak hışırtısı sanırım siz neler duyuyorsunuz? Lider aa çocuklar karşıda çok dar bir köprü var ayrıca köprünün üzerinde de bir kirpi ve geçmemiz lazım çünkü ben orada neler var çok merak ediyorum etrafından dolaşamayız çünkü köprü çok dar kirpiyi oradan nasıl çekebiliriz diye sorulur. Ve fikirler uygulanır. Karşıya geçilir başka gördüğünüz hayvan var mı? diye sorulur yer beğenilir ve sofra kurulur. Getirilen yemekler yenir. Sınıfa geri dönülür.

Değerlendirme: …

ŞEKİLLERİN KONUŞMASI DRAMA ÇALIŞMASI

Bu hafta okul öncesi drama sınıfımda şekilleri konuşturduk. başlangıçta şekiller hakkında konuştuk, şekilleri tanıdık, ardından çocuklar olmak istedikleri şekilleri seçtiler ve öykümüzü canlandırdık. Kavramları öğrenmek söz konusu olduğunda oynamak en etkili öğrenme yöntemlerinden biri oluyor.  Oyunda kullanılacak malzemeler: çomak kukla yöntemi ile ya da renkli kartondan kesilerek yapılan boyna asılması ile de oynanabilir.
1. Üçgen, 2. Kare, 3. Dikdörtgen, 4.Daire

Üçgen ile kare yolda karşılaşırlar ve selamlaşırlar. Daha sonra üçgen kareye kendini tanıtır.
- Biliyormusun benim üç kenarım var. Bu yüzden bana üçgen diyorlar. İstersen bir sayalım. Bir, iki ,üç.
Sonra kare üçgene kendisini tanıtır.
- Benim adım da kare, dört kenarım var, kenarlarımın dördü de birbirine eşit. Benim kenarlarımı da sayalım. Bir , iki, üç, dört. Sonra da üçgenle kare çok iyi arkadaş olarak beraber yollarına devam ederler.
Yolda giderken dikdörtgen ile karşılaşırlar. Kare hemen atılır.
- Aaaa, bana benziyor der. Üçg…