28 Aralık 2015 Pazartesi

ALEV SAÇLI ÇOCUK / Christine Nöstlinger


Çocuk kitapları okumayı sever misiniz? Ben bir çocuk gibi okurum çocuk kitaplarını. O hayal dünyasında kaybolmaya, inanmaya, renkli çizimler arasında bir çocuk gibi sevinmeye bırakırım kendimi. Gerçek dünyanın içinden çıkar hayal gücene emanet ederim düşlerimi. Bir çocuk gibi sevinir ya da hüzünlenirim. Alev Saçlı Çocuk, bizden farklı olana saygı duymak üzerine yazılmış bir kitap. Hayal gücünüzün sınırlarını esprili bir dille zorluyor. Yeni yıla az kala kendinize, sevdiklerinize ya da tanıdığınız çocuklara bu eğlenceli kitabı hediye edebilirsiniz.

Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Bazen bir kitap tüm yaşantımızı değiştirebilir.

Dünya çocuk ve gençlik edebiyatının çok ödüllü yazarlarından Christine Nöstlinger'in yazarlık kariyerini başlatan kitap, yıllar sonra Türkçe'de, Günışığı Kitaplığı'nda. Kâğıt Uçakla Gizli Gizli Macera'yla genç okurları büyüleyen Nöstlinger, masalsı öyküsüyle bu kez küçüklerin karşısında. Bu kitabında, kızıl saçları yüzünden farklı görünen bir çocuğun alay konusu olarak dışlanmasını ve akranlarıyla ilişkilerinde karşılaştığı zorlukları anlatan yazar, onun yaşamının bir kitap sayesinde nasıl umulmadık bir biçimde değiştiğini anlatıyor. Yazar Suzan Geridönmez'in Türkçe'ye kazandırdığı, sanatçı Huban Korman'ın özgün desenleriyle hayat bulan kitap, topluma, kurumlara ve yönetimlere eleştirel yaklaşırken; aile içi dayanışmayı ve nesiller arası iletişimi yüceltiyor.

"Çocuklar kırmızı şeker, kırmızı top isterler de, neden kırmızı saç istemezler?" diye sorar postacı. Bunu küçük Frida da bilmez. Tek bildiği, sıradışı kırmızı saçları yüzünden okulda hep alay konusu olduğudur. "Alev alev Frida geliyor! Yangın var, yangın var!" diye bağırır çocuklar, hatta onu suya atmaya bile kalkışırlar. Çok üzülen Frida'ya postacı yardım etmeye çalışır. Frida, teyzesiyle ve Kedi'yle birlikte yaşadığı evdeki, tuhaf cümlelerini bir türlü okuyamadığı kırmızı kitabı da çok merak etmektedir. Ama ne yazık ki, teyzesi bu tuhaf kitabın dilini epeydir unutmuştur...Sayfa Sayısı: 88

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

2 yorum:

Yasemin Avun dedi ki...

Bende çok severim çocuk kitaplarını :) Bence büyümüş olmak onları okumaya ve içinde yatan güzel mesajları görmezlikten gelmeye engel değil.

HARE dedi ki...

Çok haklısınız, ne güzel benim gibi düşünenlerle karşılaşmak..
İyi yıllar..
Sevgiler..

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA