30 Aralık 2015 Çarşamba

KAÇIRDIKLARIMIZ / ADAM PHİLLİPS


Kaçırdıklarımız belki de 2015 yılında okumak için en çok sabırsızlandım kitaplardan biri oldu. Psikanaliz bir bakış açısıyla Shakesperare'in karakterlerini ele alan yazar, kavramları hem Freud'çu hem de modern psikoloji gözüyle irdeliyor. Hızlı ve kolay okunmasa da, altını çizerek, sindirerek okunduğunda oldukça etkileyici bir kitap. Psikolojiye ilgi duyanların, hele de bu alanda çalışanların mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum. Oyunculuk eğitimi almış biri olarak Shakespeare oyunlarına ve karakterlerine hakimin, ancak bu karakterlere bir psikoanalistin gözüyle bakmak benim içinde   heyecanlı bir yolculuk oldu. Bu yılın en iyi kitaplarından biri de hiç kuşkusuz"Kaçırdıklarımız" kitabı oldu.Tüm kitapseverlere kitaplarla dolu sımsıcak, mutlu ve keyifli yıllar geçirmelerini diliyorum.Bir şeyleri seçmekle başka şeyleri kaçırdığımız hissine kapılırız zaman zaman. Bir hayatı seçmekle başka hayatlardan mahrum kaldığımızı düşünürüz. Psikanalist ve yazar Adam Phillips'in kitabının adı bu kaçınılmaz ve içinden çıkılmaz duruma atıfta bulunuyor. Ama kitabın konusu bununla sınırlı değil: Her zamanki incelikli ve özgün bakış açısıyla Phillips, temel insani duygu ve tecrübelerden bazılarını mercek altına alıyor. Küçüklüğümüzden beri yakından tanıdığımız hüsran neden kaynaklanır? Aşkla hüsran arasında nasıl bir ilişki var? Peki ya tatmin? Arzulanan şeye ulaşmak tatmin getirir mi, yoksa olası bir tatmini sonsuza dek yok etmekten başka bir işe yaramaz mı? Gerçek bir tatmin mümkün mü? Neden illaki bir şeyleri anlamak, kavramak isteriz? Kavrayamamak neden bir dışlanmışlık ve küçük düşme duygusu verir? Kuralları ihlal etmenin yanımıza kâr kalmasından keyif almamız bizim hakkımızda ne söyler? Nasıl olur da yaşamadığımız deneyimler hakkında, yaşadığımız deneyimlere kıyasla daha çok şey biliyormuş gibi görünürüz? Bu ve benzer sorular üzerine kafa yorarken Phillips, başta Shakespeare ve Freud olmak üzere edebiyatın ve psikanalizin önde gelen isimlerinden faydalanıyor ve ele aldığı eserlere taze bir soluk getiriyor.

(Tanıtım Bülteninden)

3 yorum:

Bi Poşet Kitap dedi ki...

benim de bu yıl en merak ettiğim kitaplardandı kendisi. ama ne yazık ki ben Shakespeare'in oyunlarına çok da hakim değilim. Bu yüzden bahsi geçen oyunları da okuyup Kaçırdıklarımız'a öyle dönmeye karar verdim :)

HARE dedi ki...

Oyunlara hakim olmadan okumak gerçekten de zorlayıcı olabilir. Shakespeare okumak başta biraz zorlasa da muhteşem bir dünyası vardır. Hayatı, felsefeyi, insan ve devlet ilişkilerini kısacası dünyayı çok iyi anlatmıştır.
Arada özetlerine bakarak okuyabilirisiniz.
Şimdiden keyifli okumalar ve iyi seneler..

Gürhan Gülez dedi ki...

Harika bir kitap tavsiyesi !
Shakespeare, her ne kadar dil ve kültürel farklılıklarımız olsa da, yazarlığı ve şairliğiyle duyguları evrenselleştiren ve okumaya değer bir şair.

Seneler sonra eski bir blogger olarak yazılarına rastlamak çok güzel.
Ziyaretleşmek üzere :)

www.hayatseyahat.com

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA