14 Aralık 2015 Pazartesi

MUTSUZLUK ZAMANLARINDA MUTLULUK / Wilhelm GENAZİNO

Bu kitap uzun zamandır okuma listemdeydi. Geçen hafta pazartesi günü okunacak kitaplarıma göz atarken aralarından birden sanki bana göz kırptı. Kitabı çantama atar atmaz, doğru ve Etkili Konuşma Eğitimi vermek için kendimi yollara attım yine.  Eğtim arası verdiğim ufak molalarda kitabı okumaya başladım.
  Oldukça etkileyici bir kitap olduğunu söylemeliyim. İnsanın iç dünyasını, gel-gitlerini, kaygılarını, kendi içinde ki yolculuğu konu alıyor. İnsan ruhu ile aklının birbirine nasıl bağlı olduğunu ve nasıl her an ayrılabilir olduğunu anlatıyor. Sanki bir Kafka kitabı okuyormuş hissi uyandırıyor. Kitabın baş kahramanın iç seslerin de hayatı algılama biçimlerimizi görmek mümkün, kah onun gibi düşünüyor kah aykırı düşüncelerine şaşıyorsunuz. 2015 yılında okuduğum kitapların arasında belki de en akılda kalıcı, en etkili olanı bu kitap oldu.. Yıl bitmeden okuma listenize eklerin derim..

Aramızda bir sessizlik oluyor. Yatış pozisyonumuzu değiştiriyoruz, yorgan hışırdıyor. Başlattığımız tartışma içimde, öncekinden de şiddetli bir biçimde devam ediyor. Traudel'le bu tür konuşmalar yapmaya alışık değilim. Ayrıca, gerçekten korkuyorum. Bana göre, bu konuşma bile, çok korktuğum yıkımın gizlice başladığının bir işareti... Şimdi biraz kafa dağıtmayı çok isterdim, ama cinsel birleşmeden sonra televizyonu açmayı ikimiz de kaba buluruz. Fakat burada böyle karanlıkta yatıp duramam da. Yalnızlık normal de, birdenbire ortaya çıkması öyle iğrenç ki.

Sürekli hayat üzerine kafa yoran ve bir imge avcısı gibi etrafındaki küçük ayrıntıları gözlemleyerek mutluluk kırıntıları yakalamaya, bunlara tutunmaya çalışan bir adam iç dünyasıyla, hayatla, işiyle iyi kötü idare ederken, bir gün her şey sevgilisinin çocuk sahibi olmak istemesiyle altüst oluyor. Dengeler bozulmuş, sorgulama ve hesaplaşma başlamıştır artık…

"Kafka'nın anlatı geleneğini sürdüren Genazino, titiz ayrıntılarla ördüğü romanlarını giderek mükemmelleştiriyor... Bu kitap küçük bir şaheser."
-Jan Bürger, Literaturen-

"Gündelik hayatın ince ince gözlemlenmesi, mizah duygusu, sıradanlığı evrensel bir insanlık durumu olarak yorumlama eğilimi... Genazino'nun tipik özellikleri."
-Ulrich Greiner, Die Zeit-
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 144
Baskı Yılı: 2015
Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA