8 Aralık 2015 Salı

Şahbaz'ın Harikulade Yılı


"İnsanlar ölsün diye değil, yaşasın diye savaşmak... Böyle bir şeyin mümkün olduğuna inanabilir mi insan gerçekten... Birini öldürmek sadece onun canını almak değildir. Ölümü düşünerek başlarsın öldürmeye. Etrafında teker teker yere düşer bedenler. Hedef şişeleri gibi. Öylesine öldürülmüşcesine.
Dışarıda o kadar çok insan ölüyor ki... İnan senin hayatta olman ya da olmaman hiç kimsenin umurunda değil. Sen kimseyi öldürmediğini sanıyorsun değil mi? Tıpkı hala ölmediğini sandığın gibi. Oysa ölümü düşünerek sen de başlamıştın öldürmeye. Savaş atılan ilk kurşunla başlamaz. Savaş önce akla düşer. Cinayet de öyle. Öldürmek üzerine düşünmeye başladığın anda birileri de ölmeye başlar. İstek ve korku aynı güçte yol alır. Ölümü isteyenle ölmekten korkan... ölenle öldüren... aynı kişidir aslen. Sen de herkes gibi kendini kandırıyorsun, biliyorsun değil mi? 


İNSANLAR YAŞASIN DİYE SAVAŞMAK KADAR BÜYÜK BİR YALAN YOK BU DÜNYADA. Savaş ya vardır ya yoktur. Bir kez çıktı mı artık durduramazsın. Savaşanları öldürmekten alıkoyamazsın. Ne için savaştığının önemi kalmaz bir süre sonra. Niye savaştığını unutacak kadar karışır kafan. Sadece savaşı düşünürsün. Sadece ölmeyi ya da öldürmeyi. Akıl hep olumsuzu onaylar savaşta. Cesetlerin üzerinden atlarken, evler yanarken, ölüler bile acı çığlıkları atarken o mahşerin içinde hayat hakkında düş kurmak... mümkün mü?"

Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 sy.106
Mine Söğüt

1 yorum:

Bi Poşet Kitap dedi ki...

resmen bugün yorumladığım filmle bütünleşti :) harika bir paylaşım olmuş^^

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA