Ana içeriğe atla

KADINA ŞİDDET VE KORKULARIMIZ


Her geçen gün kadına yönelik şiddet haberlerine bir yenisi ekleniyor.  Kanayan yaralarımız kabuk bile bağlamadan yeniden kanamaya başlıyor. Öyle etkileniyorum ki.. Kelimeler hislerimi anlatmama yetmiyor. 


Bu haberlere sadece üzülmüyorum, hayatın bir yerinde inancımı, güvenimi yitiriyor. Bilincim ve bilinçaltım bulanıyor, etkileniyor. Öyle ki yaşadığım bir olayla durumu özetleyebilirim sanırımı; İki gün önce eşim uyurken yataktan bağırarak uyandı. Rüya görmüş, rüyasında eve giren hırsızın üzerine bağırarak atlamış.. Gerçekten de bağırarak uyandı. Bir gün sonra Bağdat Caddesin'de yaşanan dehşetin haberlerini okudum. Bir gece sonra ben uykumdan çırpınarak uyandım.  Rüyamda biri beni takip ediyordu, tam kapının önünde anahtarla kapıyı açacaktım ki eliyle ağzımı kapatıyor ve ben içimden çığlık atsam da sesimi çıkaramıyordum. Olaydan o kadar etkilenmişim ki rüyalarım kabusa döndü. Sanırım toplumsal olarak geldiğimiz noktayı bu iki farklı rüya özetliyor. Erkekler rüyalarında bağırıyor, saldırıyor, üstüne atılıyor. Kadınlar takip ediliyor, istemediği halde temas görüyor, ses çıkarması engelleniyor. Korkum kendimi savunamamaktan öte sesimi çıkaramamak. Kimsenin duymaması. 
İşte bizler böyle yetiştirdik, kimse duymasın, görmesin, ayıp, günah vs..
Korkunç..
Ülkemizde sanki saat dilimleri erkekler ve kadınlar için ayrı işliyor. Kimse evli ve iki çocuk babası bir adamın gecenin bir yarısı eşinin ve çocuklarının yanında neden olmadığını sorgulamıyor. Erkek dilediği saatte dışarıda özgürce dolaşabilir ama kadınlar hava karardıktan sonra evlerinde olmalıdır gibi toplumsal kurallar var. Erken saatte şiddete ya da tecavüze uğrarsanız karşı taraf suçlu, geç saatte tecavüze uğrarsanız siz suçlusunuz. İnanılır gibi değil. Aklım almıyor. İçimiz ne zaman bu kadar karardı da hayata, insanlara böyle kötü niyetlerle bakabiliyoruz.
Bu nefis kelimesini kim çıkarmış. Ve neden erkeklerin tekelinde onu da hiç anlamıyorum. Konu ile ilgili ufak bir araştırma yaptım. Nefis; Arapça kökenlidir, sözlükte ruh, bir şeyin kendisi, akıl, insan bedeni, ceset, kan, azamet, arzu ve kötü istekler gibi manalara gelmektedir.
Tasavvufî olarak da, "kendisinde iradi hareket, his ve hayat kuvveti bulunan latif buharlı bir cevherdir." şeklinde tanımlanır. Kötülüğü emreden manasında anlaşıldığı gibi, Allah tarafından insana üflenen ve "ruh-ı Rahmani", "ilahi ben" manasında da kullanılmıştır.
İslam dininde Nefs temizliği işlemi "Nefsi teskiye" süreci olarak adlandırılmakta ve yedi merhâle de gerçekleştirilmektedir. 
Görüldüğü gibi nefis, irade, akıl, anlamına geliyor. Öyle sapıkça isteklerimizi tatminden sonra "nefsime uydum, pişmanım." gibi son derece basite indirgenmiş bir durumu yok. Birini yolda yürürken görme, fark etme, kafanda bu sapıklığı planlama, harekete geçme, ona dokunma, tehdit etme, zorla bir yere götürme, zorla saldırma, tecavüz etme, tekmeleme, eşyalarını alma ve defolup gitme. Hiç bir anda aklın devrede olmaması, merhamet, vicdan, onur, haysiyetin devreden çıkması mıdır? Nefis? 
Sosyal medyada da öyle olsaydı şöyle olurdu gibi söylemler, lütfen yazarken daha dikkatli olalım.. Zaten ülkemizde kadınlar şiddet gördüklerinde bunu dile getiremiyorlar. Kadınlar başkaları ne der diye yaşadıklarını paylaşmıyor. Adli boyutlara intikal etmişlerden haberdarız, bir de haberimiz olmayan suçlar var. Biz toplum olarak madurun yanında olmalıyız, ortaya çıkması ve cezalandırılmasını teşvik etmeliyiz. Yargılamak bize düşmez.. İnsansak sadece kendimiz ve çevremiz için değil insanlık içinde bir şey yapmamız gerek  ve sanırım önce ön yargılarımızdan kurtulmalıyız.. 
#sessizkalmıyoruz

27.01.2016
HALENİN HARESİ

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DRAMA / TANIŞMA OYUNLARI

Katılımcıların birbirlerinin isimlerini öğrenmesini ve iletişim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 30 kisi
Süre: 10 dakika
Tüm katılımcılardan oda içerisinde yürümeleri ve 10 dakika içerisinde olabildiği kadar çok kisiyle el sıkışıp, isimlerini söyleyerek
kendilerini kısaca tanıtmaları istenir.

Müzikli Balonlar
Amaç: Katılımcıların birbirlerinin isimlerini ögrenmesini ve iletisim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 10 kisi
Süre: 10 dakika
Malzemeler: Katılımcı sayısı kadar balon, 5-10 tane Asetat Kalemi, CD ya da kaset çalar.
Tüm katılımcılara birer tane balon dagıtılır. Balonları sisirmeleri ve üzerine isimlerini ve geldikleri ilin adını yazmaları istenir. Daha
sonra müzik çalmaya baslar ve katılımcılar balonları havaya atarak karısmasını saglarlar. Müzik durana kadar amaç, balonların
tamamını olabildigi kadar havada tutmak ve yere düsmelerini önlemeye çalısmaktır. Müzik durdugu zaman herkes en yakınındaki
balonu yakalayarak, ellerindeki balonun üzerinde ismi yazan kisiyi bulmaya çalısı…

3 YAŞ GRUBU İÇİN DRAMA ÖRNEKLERİ

1. ÇALIŞMA:
Yaş grubu: 3 yaş

Süre: 15 dk
Çalışmanın adı: Piknik
Kazanımlar:
1. Problem çözebilme becerisini geliştirme
2. Hayal gücünü geliştirme
3. Dar – Geniş kavramı

Isınma: Haydi çocuklar hep birlikte pikniğe gidelim denir. Ama önce sepetimizi hazırlamalıyız neler koyalım içine? diye sorulur ve gelen fikirlere göre sepet hazırlanır.

Asıl çalışma: Yola çıkılır ve hoplaya zıplaya piknik alanına gidilir. İşte ormana geldik önce ormanda biraz keşif yapmaya ne dersiniz denir. Ve dolaşmaya başlanır. Ben bazı sesler duyuyorum bir yaprak hışırtısı sanırım siz neler duyuyorsunuz? Lider aa çocuklar karşıda çok dar bir köprü var ayrıca köprünün üzerinde de bir kirpi ve geçmemiz lazım çünkü ben orada neler var çok merak ediyorum etrafından dolaşamayız çünkü köprü çok dar kirpiyi oradan nasıl çekebiliriz diye sorulur. Ve fikirler uygulanır. Karşıya geçilir başka gördüğünüz hayvan var mı? diye sorulur yer beğenilir ve sofra kurulur. Getirilen yemekler yenir. Sınıfa geri dönülür.

Değerlendirme: …

ŞEKİLLERİN KONUŞMASI DRAMA ÇALIŞMASI

Bu hafta okul öncesi drama sınıfımda şekilleri konuşturduk. başlangıçta şekiller hakkında konuştuk, şekilleri tanıdık, ardından çocuklar olmak istedikleri şekilleri seçtiler ve öykümüzü canlandırdık. Kavramları öğrenmek söz konusu olduğunda oynamak en etkili öğrenme yöntemlerinden biri oluyor.  Oyunda kullanılacak malzemeler: çomak kukla yöntemi ile ya da renkli kartondan kesilerek yapılan boyna asılması ile de oynanabilir.
1. Üçgen, 2. Kare, 3. Dikdörtgen, 4.Daire

Üçgen ile kare yolda karşılaşırlar ve selamlaşırlar. Daha sonra üçgen kareye kendini tanıtır.
- Biliyormusun benim üç kenarım var. Bu yüzden bana üçgen diyorlar. İstersen bir sayalım. Bir, iki ,üç.
Sonra kare üçgene kendisini tanıtır.
- Benim adım da kare, dört kenarım var, kenarlarımın dördü de birbirine eşit. Benim kenarlarımı da sayalım. Bir , iki, üç, dört. Sonra da üçgenle kare çok iyi arkadaş olarak beraber yollarına devam ederler.
Yolda giderken dikdörtgen ile karşılaşırlar. Kare hemen atılır.
- Aaaa, bana benziyor der. Üçg…