25 Ocak 2016 Pazartesi

KEKEME ÇOCUKLAR KOROSU / TARIK TUFAN

Kekeme Çocuklar Korosu kitabını, okuma listeme ne zaman, ne şekilde almışım hiç hatırlamıyorum. Belki de kapağındaki çarpıcı ismi dikkatimi çekmiştir, bilmiyorum, hiç hatırlamıyorum..Kitabı anlatmak gerekirse yoğun bir kitap, oldukça yoğun. Bir kıvamı olsa oldukça yoğun olurdu. Pek çok cümlenin altını çizdim, durdum, düşündüm. Kitap bir iç dökümü şeklinde, zaman zaman yazarın söyleyecek ne kadar çok sözü var ve ilk kitabı son kitabıymış her şeyi bir seferde anlatma telaşına kapılmış izlenimi bırakıyor. 
Aslına tam da kışa uygun bir kitap, okurken sizi düşüncelerinize, içinize döndürüyor. Ancak ben bu aralar daha umut dolu, heyecan dolu, daha pozitif kitaplar okuma ihtiyacı duyuyorum.. O yüzden kitap bende  sahiciliğinden kaynaklı buruk, acı bir tat bıraktı.. Okumak isteyenleri hayal kırıklığına uğratmayacağını düşünüyorum..

"Modern yaşam ölümü unutturur" der Ahmet Hamdi Tanpınar. Bu söz herhalde en çok 1980 sonrası kuşak için geçerli. Sadece ölümü unuttursa iyi, tüm değerleri de yapboz haline getirdi. Popüler kültürün hızlı yayılışı ve modern yaşam tasarımları birçok hayatı ve duyarlılığı kapitalizmin çöp kutularına yuvarladı. Artık neredeyse hemen her şeyin bir "bedeli" ya da "fiyatı" vardı. Bu hızlı yaşamda kendini içlerine hapsedenler İslamcı söylemin tarafında yer alanlardı. Elinizdeki kitap 1990-2000 yılları arasında İslamcılık söyleminin bir tarafında yer tutmuş kuşağın içinde biriktirdiklerini "dikkafalı" bir söylemle dışavurumu; bu koronun çocuklarına ulşabilmiş, kimi zaman bağıra çağıra, kimi zaman da dudak ucuyla söylediklerini anlayan kitlenin kitabıdır. Kekeme Çocuklar Korosu içinde barındırdığı insanlar ve onların öyküleriyle kocaman bir duygu dünyasına karşılık geliyor.Sayfa Sayısı: 136

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Profil Yayıncılık

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA