7 Ocak 2016 Perşembe

MUMSEMA HAN / Hakan Karakaşoğlu

Yeni yıl öyle ya da böyle geldi. Yeni yıl telaşı bittiğine göre kitap okuma saatlerine geri dönme zamanı gelmiştir. Mumsema Han bu yıl okunması gereken kitap listelerinde adını sıkça gördüğüm kitaplardan biriydi. Kısa bir araştırma sonrası, arka kapak yazısını da okuyunca kitabı okumaya karar verdim. İşte benim için 2016'ın ilk kitabı. 
Bu genç yazarın oldukça samimi bir dili var. Daha ilk satırlarında okuyucusunu kavrıyor. Sanki biraz Orhan Pamuk, biraz Sabahattin Ali, edebiyatın kaliteli kokusu geliyor satır aralarından. Karakterinin duygu durumu, olayları ifade etme biçimi bu kısa ama bir o kadar ayrıntılı romanı bir solukta okumanıza neden oluyor.  

İstanbul'da turizmin ve ticaretin merkezleri: Eminönü, Kapalı Çarşı, Tahtakale, tarihi hanlar… Tarihsel önemleri, estetik değerleri bakımından pek çok kez mercek altına alınmış mekânlara, bu kez bir kumaşçı yamağı bambaşka bir gözle yaklaşıyor. 

Bölge esnafının ticaretin hızına ve değişimine ayak uydurmaya çalışırken insani ilişkilerini muhafazakar bir çerçevede devam ettirme ısrarıyla ortaya çıkan çelişkiler yumağı, bu çelişkilerin göbeğinde çıkış arayan Adem'i çepeçevre sarmıştır. Bir yandan sıkışmışlık duygusu içindedir, diğer yandan arzuladığı şeyin ne olduğunu bilmediğinden hareket etmeye korkar. Aradığı sorulara cevap veremez, sınırlı çevresini aşma cesaretini gösteremezken aşık olur. Arzu, nesnesini bulmuş, kurtuluş umudu elde etme takıntısına dönüşmüştür. Hayatında meydana gelen bu altüst oluş, bolluğun ortasında kanaatkar olmanın erdemiyle devam ettirdiği hayatını ona tekrar sorgulatır. 

Hakan Karakaşoğlu, ilk romanı Mumsema Han'da kabuğunu kırmaya çalışan sıradan bir insanın trajedisini gerçekçi bir üslupla ele alıyor. Toplumsal rollerin belirleyiciliğini, bireyin kendini ortaya koyma iradesi karşısındaki tutuculuğunu ve kısıtlayıcılığını cesaretle sorgulayıp hikayesiyle harmanlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 197

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA