4 Şubat 2016 Perşembe

Somalı çocuklara 'Germinal' bursu kampanyası büyüyor


Émile Zola’nın Fransa’da grev yapan maden işçilerini anlattığı 1885 tarihli romanı “Germinal” babalarını Soma faciasında yitiren dört çocuğun eğitimi için umut kaynağı oldu. 
Yordam Kitap, facianın birinci yıl dönümünde başlattığı bir kampanyayla, “Germinal”in satışından elde ettikleri tüm geliri bağışlayacağını duyurmuştu. Üç yıl sürmesi planlanan burs, yayınevinin gördüğü destek sayesinde şimdi dört yıla çıkarıldı. 
Yordam Kitap, Türkiye’de okuma imkanlarının daha kısıtlı olduğunu düşünerek burs için kız öğrencileri seçtiklerini ifade ediyor. Ağustos 2014 tarihinden itibaren de bu gelir, biri İstanbul Darüşafaka’da altıncı sınıfta, diğer üçü ise Soma Kınık’ta üçüncü sınıfta okuyan dört kız öğrenciye aktarılmaya başlandı.
Kampanyanın başlaması ile birlikte kitabı basan matbaa ve kağıt firması, ürünleri için aldıkları bedelden vazgeçti. Belediyeler, sendikalar, meslek odaları, kurumlar ve bireysel katılımcıların toplu alımlarıyla kampanya büyüdü. Kampanyanın başladığı Mayıs ayından beri Yordam etiketiyle basılmış toplam 6200 “Germinal” satıldı.
Yordam Kitap, satışlar devam ettiği sürece kampanyayı genişletmek istediklerini ifade ediyor. Kaynak: http://kulturservisi.com/p/somali-cocuklara-germinal-bursu-kampanyasi-buyuyor

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA