Ana içeriğe atla

BABA VE PİÇ / ELİF ŞAFAK

Elif Şafak, ilk günden beri severek okudum bir kadın yazar. Her ne kadar eleştiri yağmuruna tutulsa da -hatta bazı eleştirilere ben de katılıyorum- yine de onun kalemini, dilini, dünyasını seviyorum. Belki kadın olduğu için, belki kadın dünyasından anladığı için bilemiyorum..
Geçenlerde ilk okumam gereken kitabını en sona sakladığımı fark ettim. Oysa bir raf dolusu Elif Şafak kitabı okumuştum. En sansasyonel, en çok konuşulan, en çok eleştirilen kitabını okumayı hep ertelemişim. Belki eleştirilerle karşılaşmamak için belki de yazarla aramda ki bağın kopmasından korktuğum için. Nedenini tam olarak bilmesem de "Baba ve Piç" kitabını iyi ki sona saklamışım, iyi ki şimdi okumuşum diyorum. Hikaye, arada kalanların hikayesi hem kişilik hem de kimlik olarak arada kalanları anlatıyor. Sıcak, samimi, insanın içini ısıtan ve de aynı zamanda bir o kadar sızlatan, acıtan bir dili var kitabın. Ülkemizde yaşananları, kuşakları, eskiyi, yeniyi, bu ülkenin ruhunu, dokusunu anlatıyor. Bir dantel gibi, özenli, ilmek ilmek, narin, kıvrımlı, el emeği göz nuru bir iğne oyası gibi aktarıyor. Bu topraklarda yaşananları her iki tarafın penceresinden anlatıyor. Yaşayanla yaşatılanın bakış açısından. Sırf bu yüzden bile okunmaya değer. Eğer  siz de benim gibi "Baba ve Piç" romanını okumayı ertelediyseniz. Ertelemeyin, bir an önce okuyun.
Şimdiden keyifli okumalar..


KİTAP HAKKINDA:
Elif Şafak’ın Baba ve Piç adlı kitabını okudunuz mu? Okuyun. Üzerine çok yazıldığı için çok kısadan söyleyeceğim: Farklı katmanları, farklı okumaları, farklı çağrışımları keşfetmek için okuyun. Türkçenin sonsuz zenginliğini, Elif Şafak’ın dil oyunlarını, dille oynamasını, dili uçurmasını, cinsiyetçiliğe meydan okuyan dil “hınzırlıklarını” keşfedip, tadını çıkarmak için okuyun. 

Unutmak, anımsamak, anılar, suskunluklar, sırlar ve gerçekler, isyanlar ve boyun eğmeler, kaçışlar ve arayışlar üzerine, bizi bize anlatan enfes bir roman olduğu için okuyun. Zeynep Oral, Cumhuriyet Canlı ve eğlenceli. Bu muhteşem roman beni alıp uzaklara götürdü. Geri döndüğümde ise beni başka bir gerçeklik bekliyordu. Alan Cheuse, Chicago Tribune Cesur ve güzel… 

Kitapta pek çok karakter olmasına rağmen, bu karakterler arasında en etkileyici olanı Kazancı ailesinin kadın reislerinden biri değil, belki de İstanbul’un kendisi. John Freeman, Star Tribune Şafak güçlü kadın karakterler yaratma konusunda çok hünerli, ayrıca İstanbul’a ilişkin canlı tasvirler pek çok kişiyi şehre çekecek türden. Şafak’ın karakterleri kitabı bitirdikten sonra bile insanın zihnini terk etmiyor. 
- Patricia Corrigan, St. Louis Post-Dispatch

Yorumlar

Gülşah Şahin dedi ki…
Elif Şafak ile Aşk kitabıyla tanıştım ki bu kitabı da konusu "sevgili, aşk öeşk" diyedir diye okumamak için direndim. Sonra birgün arkadaşım ddi ki " bakma sen kapağının pembe renk oluşuna; aşk romanı değil içinde aşk var ama sandığın aşk değil" v.b. sonra ödünç aldım okudum ve kendime de aldım çünkü çook beğenmiştim.
Baba Ve Piç kitabını da ikinci olarak okdum ve tek kelime ile hayran kaldım, sonra diğerleri geldi...
Cümlelerini, olaylrı aktarış biçimini seviyorum bu kadının. :)
Sevgiler. :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

DRAMA / TANIŞMA OYUNLARI

Katılımcıların birbirlerinin isimlerini öğrenmesini ve iletişim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 30 kisi
Süre: 10 dakika
Tüm katılımcılardan oda içerisinde yürümeleri ve 10 dakika içerisinde olabildiği kadar çok kisiyle el sıkışıp, isimlerini söyleyerek
kendilerini kısaca tanıtmaları istenir.

Müzikli Balonlar
Amaç: Katılımcıların birbirlerinin isimlerini ögrenmesini ve iletisim kurmalarını saglamak.
Sayı: En az 10 kisi
Süre: 10 dakika
Malzemeler: Katılımcı sayısı kadar balon, 5-10 tane Asetat Kalemi, CD ya da kaset çalar.
Tüm katılımcılara birer tane balon dagıtılır. Balonları sisirmeleri ve üzerine isimlerini ve geldikleri ilin adını yazmaları istenir. Daha
sonra müzik çalmaya baslar ve katılımcılar balonları havaya atarak karısmasını saglarlar. Müzik durana kadar amaç, balonların
tamamını olabildigi kadar havada tutmak ve yere düsmelerini önlemeye çalısmaktır. Müzik durdugu zaman herkes en yakınındaki
balonu yakalayarak, ellerindeki balonun üzerinde ismi yazan kisiyi bulmaya çalısı…

3 YAŞ GRUBU İÇİN DRAMA ÖRNEKLERİ

1. ÇALIŞMA:
Yaş grubu: 3 yaş

Süre: 15 dk
Çalışmanın adı: Piknik
Kazanımlar:
1. Problem çözebilme becerisini geliştirme
2. Hayal gücünü geliştirme
3. Dar – Geniş kavramı

Isınma: Haydi çocuklar hep birlikte pikniğe gidelim denir. Ama önce sepetimizi hazırlamalıyız neler koyalım içine? diye sorulur ve gelen fikirlere göre sepet hazırlanır.

Asıl çalışma: Yola çıkılır ve hoplaya zıplaya piknik alanına gidilir. İşte ormana geldik önce ormanda biraz keşif yapmaya ne dersiniz denir. Ve dolaşmaya başlanır. Ben bazı sesler duyuyorum bir yaprak hışırtısı sanırım siz neler duyuyorsunuz? Lider aa çocuklar karşıda çok dar bir köprü var ayrıca köprünün üzerinde de bir kirpi ve geçmemiz lazım çünkü ben orada neler var çok merak ediyorum etrafından dolaşamayız çünkü köprü çok dar kirpiyi oradan nasıl çekebiliriz diye sorulur. Ve fikirler uygulanır. Karşıya geçilir başka gördüğünüz hayvan var mı? diye sorulur yer beğenilir ve sofra kurulur. Getirilen yemekler yenir. Sınıfa geri dönülür.

Değerlendirme: …

ŞEKİLLERİN KONUŞMASI DRAMA ÇALIŞMASI

Bu hafta okul öncesi drama sınıfımda şekilleri konuşturduk. başlangıçta şekiller hakkında konuştuk, şekilleri tanıdık, ardından çocuklar olmak istedikleri şekilleri seçtiler ve öykümüzü canlandırdık. Kavramları öğrenmek söz konusu olduğunda oynamak en etkili öğrenme yöntemlerinden biri oluyor.  Oyunda kullanılacak malzemeler: çomak kukla yöntemi ile ya da renkli kartondan kesilerek yapılan boyna asılması ile de oynanabilir.
1. Üçgen, 2. Kare, 3. Dikdörtgen, 4.Daire

Üçgen ile kare yolda karşılaşırlar ve selamlaşırlar. Daha sonra üçgen kareye kendini tanıtır.
- Biliyormusun benim üç kenarım var. Bu yüzden bana üçgen diyorlar. İstersen bir sayalım. Bir, iki ,üç.
Sonra kare üçgene kendisini tanıtır.
- Benim adım da kare, dört kenarım var, kenarlarımın dördü de birbirine eşit. Benim kenarlarımı da sayalım. Bir , iki, üç, dört. Sonra da üçgenle kare çok iyi arkadaş olarak beraber yollarına devam ederler.
Yolda giderken dikdörtgen ile karşılaşırlar. Kare hemen atılır.
- Aaaa, bana benziyor der. Üçg…