9 Haziran 2016 Perşembe

HAŞLANMIŞ HARİKALAR DİYARI ve DÜNYANIN SONU / HARUKİ MURAKAMİ

Murakami okumayı seviyorum, evrensel bir dili var, samimi bir anlatımı olduğu için sanırım. Farklı bir kültürden gelen bir yazar olmasına rağmen tüm dünyada milyonlarca okuyucuya sahip. Kitaplarında  karakterlerin psikolojik olarak portresini başarıyla çiziyor ve okuyucunun karakterlerle rahatlıkla empati kurmasını sağlıyor. Murakami'yi okurken nedense japon bir yazarı okuyormuş hissini duymuyor insan. Kitaplarındaki karakterler, japon isimlerine sahip olmasalar ve mekanlar da japon şehirleri olmasa insan rahatlıkla bir amerikalı yazarı okuduğunu sanabilir. "Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu" oldukça ironik ve bir o kadar sürükleyici bir kitap.. Bilinç, bilinçaltı, bilimsel araştırma, kimlik, ait olduğumuz dünya gibi pek çok konuyu ustalıkla işlemiş. Okurken zamnın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. 600 sayfalık bir kitap kısa sürede bitiveriyor. 


“Dünyanın sonu insanın yüreğinin içinde gelir.”
‘‘Çektiğin acıyı ben de anlıyorum. Fakat bu herkesin başından geçiyor. O yüzden senin de katlanman gerek. Sonrasında kurtuluş geliyor. O zaman artık sen, hiçbir şeyi dert etmeyecek, üzülmeyeceksin. Hepsi kaybolup gider.
Geçici heveslerin hiçbir değeri yok. Burası dünyanın sonu. Dünya burada sona erer, ötesi yoktur. O yüzden sen de artık hiçbir yere gidemezsin.’’

Gölgesini kaybeden, kafataslarından eski rüyaları okuyan bir adam ve dünyanın sonu gelmeden önce yaşayacak sadece birkaç saati kalmış bir kahraman. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu XXI.
Yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kült yazar Haruki Murakami’den bilimkurguyu masalsı bir dünyanın içinde var eden, Kafkaesk bir psikolojik gerilime göz kırpan bir roman.


Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA