22 Temmuz 2016 Cuma

FREUDA KAFA TUTAN KIZ - DORA / LİDİA YUKNAVİTCH

Ülke olarak zor zamanlar yaşıyoruz. Korku ve endişe doluyuz. 
Hayatımın her döneminde kitaplara sığınan ben bile, okuma güçlüğü yaşıyorum. Elime kitap alamıyor, okurken konsantre olamıyorum. Aklım, duygularım karmakarışık. 
Temmuz ayına uzun zamandır okumak istediğim bir kitapla başlamıştım oysa. Ay bitti ben kitabı anca bitirebildim.
Freud'un kendi terapi dosyasında yer alan, belki de en önemli vakalarından bir Dora... Yazar, Dora vakasını günümüzde ele almış, isimler ve hasta-doktor arasında geçen dialoglar  kullanılmış. Bir kız çocuğunun gelişim dönemini, bu süreçte yaşadığı travmatik durumların yaşamına etkilerini, tedaviye ihtiyacı olan kızın gözünden dünyayı görebiliyorsunuz.. Kitap, birey olmak için çıkılan kimlik bulma arayışı üzerine kurgulanmış. Oldukça akıcı bir dil kullanılmış. Okurken Dora ile zaman zaman empati kuruyor, zaman zaman da uzak açıdan bakıyorsunuz. Psikoloji romanlarına ilgi duyanların kaçırmamalarını tavsiye ederim. 
Bay K. onu göl kenarında taciz ettiğinde on dört yaşındaydı. Süper kahraman diye bir şey yoktu. Babasının pek de umurunda olmadı çünkü Bayan K. ile birlikteydi ve anlaşılan o ki Ida'nın bir deli doktoruna gitme vakti çoktan gelmişti. Ucuz puro seven bir deli doktoruna. Über bilmiş bir deli doktoruna. Sigmund Freud'a.


Freud'un dünyaca ünlü vakasını bir de Dora'nın ağzından dinlemeye ne dersiniz? Artık Jack Kerouac okuyan, sanat filmleri çeken ve kan görmekten hiç de rahatsız olmayan Dora'nın ağzından? "Lidia Yuknavitch her zamanki gibi popüler kültürün kilometrelerce önünde koşuyor. Bizi uyarmadığını söyleyemeyiz. Dora'nın dünyası sadece mümkün değil, kaçınılmaz da."
-Chuck Palahniuk-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 262

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: April Yayıncılık

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA