18 Ağustos 2016 Perşembe

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü / Stefan Zweıg

Bu yaz okuduğun kitaplar arasında belki de en naif olanı. Zweıg, betimlemeleri, karakter tahlilleri ile okuyucusunu derinden etkileyen bir yazar. Ön yargılarımız üzerine yazılmış harika bir öykü kitabı. İnsanın duygularını, çatışmalarını ustaca kaleme almış. Bu nedenle okurken kendinizi orada, tüm anlatılanları yaşamış kişi olarak hissediyorsunuz. Öykünün içinde kayboluyorsunuz. Bu usta yazarla henüz tanışmadıysanız mutlaka bir kitabını alıp okuyun derim. 

Stefan Zweig'ın psikolojiye ve Sigmund Freud'un öğretisine duyduğu ilgiyi yansıtan Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü adlı yapıtlarını bir araya getirdiğimiz bu kitap, yazarın öykü sanatındaki olağanüstü becerisini gözler önüne seriyor. İnsan ruhunun en karmaşık duygularından biri olan tutkuyu olanca canlılığıyla dile getiren öyküler bunlar. Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, duygularının peşinden korkusuzca giden bir kadının apansız yön değiştiren yaşamını konu ediniyor. Bir Yüreğin Ölümü ise, ruh ikizini Lev Tolstoy'un unutulmaz kahramanı İvan İlyiç'te bulduğumuz yaşlı bir adamın ailesinden ve yaşamdan uzaklaşmasını öykülüyor.

Düşsel ve tarihsel karakterler üzerine yazdığı biyografilerinde olduğu kadar öykülerinde de karakterlerini kendine özgü derin, incelikli ruh çözümlemeleriyle betimleyen Zweig'ın bu kitapta buluşturduğumuz iki uzun öyküsü, edebiyat tarihinde Freud'un çözümlediği yapıtlar arasında yer alıyor.


İnce Kapak: 

Sayfa Sayısı: 128

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap: 

Sayfa Sayısı: 85

Baskı Yılı: 2009

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA