13 Ağustos 2016 Cumartesi

KIRMIZI PAZARTESİ / GABRİEL GARCİA MARQUEZ


Okuma listemde uzun zamandır yer alan bir kitaptı "Kırmızı Pazartesi" ..

Yazar, kitabın başında kimin ne zaman öleceğini belirten kısa bir yazı yazarak anlatmaya başlamış hikayesini. Gerçekten yaşanmış bir cinayeti farklı kişilerin gözünden, onların 
dünyasından bakarak, okuyucuların da farklı açılardan bir cinayeti değerlendirmelerini istemiş.. Marquez'in sözcük seçimlerini, anlatımında ki akıcılığını, okuyucusunu hemen içine alan atmosferini, hayranlık duyarak okuyorusunuz. Kısacık bir kitap olmasına karşın güçlü anlatımı sayesinden kocaman bir romanı okuduğunuz hissine kapılıyorsunuz. Bu nedenle Marquez'in her açıdan okunmaya değer bir yazar olduğunu düşünüyorum..
Kolombiyalı büyük yazar Gabriel García Márquez'in 1981'de yayımlanan yedinci romanı Kırmızı Pazartesi, işleneceğini herkesin bildiği, engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir namus cinayetinin öyküsü. Hem Kolombiya'da, hem de yayımlandığı dünyanın dört bir yanındaki pek çok ülkede sarsıcı etkileri olmuş bir roman. Usta yazar, çocukluğunu geçirdiği kasabada yıllar önce yaşanmış bir cinayet olayını aktarıyor. Romanın kahramanı Santiago Nasar'ın öldürüleceği daha ilk satırlardan belli. Kırmızı Pazartesi, yalnızca bir cinayetin arka planını değil, bir halkın ortak davranış biçimlerinin potresini de çiziyor. Böylece, sonuna dek ilgiyle okuyacağınız bu kısa ve ölümsüz roman, bir toplumsal ruhçözümü niteliği de kazanmış oluyor.

İnce Kapak: 

Sayfa Sayısı: 111
Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA