16 Ağustos 2016 Salı

YENİ SOYADININ HİKAYESİ / ELENA FERRANTE

Bundan aylar önce instagram üzerinden bir kitap çekilişine katılmış, Everest yayınlarından bu kitabı kazanmıştım. Elena Ferrante' nin seri kitaplarından ikincisiydi benim kısmetime düşen. Dolayısıyla ilk kitabı edinmeli ve seriye başından başlamalıydım. Ben de öyle yaptım. Önce "Benim Olağanüstü Arkadaşım" kitabını okudum. Sıra ikinci kitaba geldi. İlk kitap, akıcı bir dille kaleme alınmış ve iki kız çocuğunun kurduğu arkadaşlığın ilk yıllarını konu alıyordu. Kitabı beğendim ancak öyle büyük bir hayranlık duymadım.
İkinci kitaba gelince, belki karakterleri ve hikayeyi bildiğimden ilk kitaba göre çok daha kısa sürede, daha fazla ilgi duyarak okudum. 2. kitabı, ilk kitaptan daha fazla beğendiğimi söylemeliyim. Kitap iki küçük kızın ergenlikten sonra ki dönemlerini konu alıyor. Aşklarını, yalnızlıklarını, seçimlerini ve seçimlerinin ardından yaşadıklarını okuyorsunuz.. Eğer tür olarak ilk kitabı beğendiyseniz, hikayenin devamını getirmenizi tavsiye edebilirim. 


Kitap Hakkında:

ünyada ve Türkiye'de Büyük yankı uyandıran Napoli romanlarının ikinci kitabı 

"Ferrante'nin benzeri yok ve bunun nedeni sadece yaratıcılığında değil, daha çok içgüdüsel, şiddetli ve ısrarlı dürüstlüğünde yatıyor."
-Mirrna Proctor, Bookforum-

"Napoli Romanları"nın ikinci kitabı Yeni Soyadının Hikâyesi'nde Lila ile Lenu tüm zorluklara rağmen büyür, gelişir... Yeni evli, kocasıyla sorunlar yaşayan Lila, aile işinde çalışmaya başlar. Lenü ise hayatı ve kendisini sorgulayarak eğitimine devam ederken, doğup büyüdüğü tutucu ortamın dışına çıkmanın yollarını aramaktadır.

İki dostun bir adada geçirdikleri yaz tatilinde yaşananlarla tüm dengeler alt üst olur. Gözüpek ve tutkulu Lila için evliliğin dar kalıplarına sığmak gittikçe güçleşirken, Lenü, kendisini bulmak için köklerinden kopmayı göze alır. Aşk ve özgürlük; evlilik ve ayrılık; kıskançlık, sadakat, dostluk ve annelik… Gençlik döneminden yetişkinliğe doğru yol alan iki genç kadın, dolu dolu yaşamayı seçmekle bu duyguların sarkacında gidip gelerek, onları en etkili, en şiddetli halleriyle tecrübe eder.

"Ferrante'nin romanları yoğun, şiddetli bir şekilde kişisel adeta itirafname gibi."
-James Wood, The New Yorker-

"Bu öylesine aslına sadakatle anlatılmış bir kadın hikâyesi ki gözlemle değil, ancak hissedilerek yazılabilir."
-Amy Rowland, The New York Times-
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 519
Baskı Yılı: 2016
Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA