11 Eylül 2016 Pazar

ELVEDA GÜZEL VATANIM / AHMET ÜMİT

Önceden, Ahmet Ümit'in iki kitabını severek okumuştum. Polisiye türünde olan bu kitaplar bir okuyucu olarak beni oldukça etkilemişti. Gelelim "Elveda Güzel Vatanım" adlı son kitabına. Öncelikle yazarın bu kitabı kaleme almak için ayrıntılı bir araştırma-çalışma yaptığını söylemeliyim. Tarihsel bir roman. 1920'lerin çalkantılı günlerini konu alıyor. Bolca tarih ve bolca iç çelişkilerini içeriyor. Kitabın sonunu zar zor getirebildiğimi itiraf etmeliyim. Uzun uzun anlatımlar, detayların çokluğu, hikayeden zaman zaman kopmama neden oldu. Bazen o kuduğunuz kitap, o an ki ruh halinize eşlik etmez ve kitap ne kadar iyi olursa olsun siz ona adapte olamazsınız. Belki de benim kitapla tutmayan frekansımı böyle izah edebilirim. Tarihi romanları okumayı seviyorsanız bu romanı okumanızı tavsiye edebilirim. 
Şimdiden "iyi bayramlar" ve "keyifli okumalar"..

KİTAP HAKKINDA:

1926 yılının o hüzünlü sonbaharı. Osmanlı İmparatorluğu yıkılmış, genç cumhuriyet ayaklarının üzerinde durmaya çalışıyor. O büyük altüst oluşun içinde bir adam: 

Şehsuvar Sami… Bir zamanların İttihat ve Terakki fedaisi, şimdilerin yorgun komitacısı. Şehsuvar Sami'nin etrafında dönen amansız bir entrika. Bir yanda kaybettiği ama hiçbir zaman yüreğinden çıkartamadığı sevgilisi Ester, öte yanda yaşanılan tarihsel bozgun… Kaybedilen bir ülke, kaybedilen bir şehir, kaybedilen bir hayat. Ve aklında hep aynı soru: 
Devlet mi kutsaldır, yoksa insan mı? 

"Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar." Kim söylemişti bu cümleyi hatırlamıyorum, ne yazık ki doğru… Doğru, lakin eksik. Ölüm, şehirlerimizi kaybetmekle başlar, vatanımızı kaybetmekle neticelenir.

Sahi nedir vatan? Bir toprak parçası mı, uçsuz bucaksız denizler, derin göller, yalçın dağlar, verimli ovalar, yemyeşil ormanlar, kalabalık şehirler, tenha köyler mi? Hayır, bütün bunların ötesinde bir anlam taşır vatan. Ne sadece toprak parçası, ne su havzaları, ne ağaç silsilesi… Annemizin şefkati, babamızın saçlarına düşen ak, ilk aşkımız, doğan çocuğumuz, dedelerimizin mezarlarıdır vatan… 

Vatanı olmayan insanın hayatı da olmaz. Evet, bir vakitler zihnim, kalbim bu fikirlerle doluydu. Şimdi? Şimdi bilmiyorum…
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 560

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA