25 Ekim 2016 Salı

DUYGULARIYLA ARKADAŞ OLAN ÇOCUK / Lauren Rubenstein

Çocuk kitabı okumaya bayılanlardanım, içimde büyümeyen küçük çocuğa okuyorum kitapları. Bu çocuk kitabı, ailelerin çocuklarıyla birlikte okuyacağı, eğitimcilerin öğrencilere okuyabileceği türden bir kitap. Duyguları tanıma, farkındalık kazanma ve her türlü duyguya karşı kapıyı açıp iç dünyamıza davet etme üzerine, hem öğretici hem de keyifle okunacak bir kitap. Olumlu-olumsuz duyguları tanıma bu duyguların bedenimizde yansımalarını keşfetmemize yarayacak bir kitap. Yetişkinlerin de keyif alarak okuyacağı bir kitap. Şiddetle tavsiye ederim.

Çocuklar için Mindfulness
"Bugün bir duygu geldi mi ziyaretine? 
Kapıyı açıp davet edebilir misin onu oynamaya?"

Kendini tanımak ve duyguların sana ne anlattığını kavrayabilmek, onlarla yakınlaşabildiğinde gerçekleşmeye başlar.

"Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk", duyguları bir misafir gibi karşılamayı, tanımayı ve neden geldiklerini anlamayı öğretirken, sadece isimlerini söylemek yerine; onları keşfetmek, hissetmek hatta onlarla arkadaş olmak konusunda çocukları cesaretlendiriyor.

Kitabın şiirsel dili ve renkli illüstrasyonlarıyla çocuklar, anda kalabilmek için gerekli olan duygusal farkındalığı kazanabilecekler. Bu da onların; empati, içgörü ve esneklik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak.

"Artık ne zaman bir duygu gelirse oynamaya seninle, hoş geldin de, al onu içeriye. Kalsın ne kadar isterse, bir ya da iki dakika. Arkadaş gibi davran, seninle konuşan duygularına."

Kitabın "Ebeveynlere Not" bölümünde, duyguların farkına varmak ve anda kalabilmekle ilgili anne ve babalara bilgilendirici pratik aktivite önerileri de yer almaktadır.

2013 Mom's Choice Ödülleri, Altın Madalya
2014 Nautilus Ödülleri, Gümüş Madalya

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA