10 Ekim 2016 Pazartesi

YIKANAN KADINLAR / TİE NİNG

Uzun zamandır yazamıyorum, bu yüzden de blogumu baya ihmal ettiğimi düşünüyorum. İçimden yazmak geçmiyor, -hani herkese olur ya- bir şey yapasım gelmiyor bu aralar.
Okumaya da bir on beş gün ara vermiştim. 
Onu mu okusam, listemdekileri mi sıraya koysam derken, nihayet "Yıkanan Kadınlar" kitabını okumaya karar verdim. İyi ki de bu kararı almışım, kitabın ilk satırlarından itibaren sürükleyici bir hikayenin içine daldığımı hissettim. 
Kitap bir kadın hikayesi, sadece bir kadının değil hikayede adı geçen tüm kadınların hikayesi. Kitap, Çin'de doğup büyüyen kadınların hikayesinden evrensel kadın sorunsalına doğru yelken açıyor. Okuyucu, kişileri, olayları, mekanları, atmosferi bir solukta okurken, bir yandan da kadın olarak var olmanın zorluklarına tanıklık ediyor. İşte bu yüzden iyi ki okudum dediğim kitaplardan biri oldu Yıkanan Kadınlar. Sıcacık bir anlatımı olduğu, okuyucusunu sımsıkı kucakladığı için. Bu aralar ne okusam diye kitap arayışında olanlara tavsiyemdir.. Şimdiden keyifli okumalar.

"Son on yılda çıkanlar arasından on edebi eser seçmem istenseydi, kesinlikle Yıkanan Kadınlar'ı aralarında sayardım."
-Kenzaburo Oe, Nobel Ödüllü Yazar-

Çin'de çok sevilen Tie Ning'in Yıkanan Kadınlar romanı bizlere, sık karşılaşmadığımız bir yetenek, bakış açısı ve duyarlılığa sahip, müthiş bir yazarı tanıtıyor. 

Muhteşem ve kolay kolay unutulacak nitelikte olmayan bu kitap, bugünkü modern Çin'in geçirdiği evrelere de ciddi ışık tutar nitelikte. Yıkanan Kadınlar, sıkıntılar içinde geçen bir dönem karşısında, kadınlar arasındaki güçlü dostluğun etkili ve çok güzel bir portresi.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA