29 Kasım 2016 Salı

AŞK DERSLERİ / ALAİN DE BOTTON

Alain de Botton çok sevdiğim yazarlardan biri. Öyle ki, yeni kitabı çıkar çıkmaz kendimi kitapçı da buluyorum. Çünkü her Botton kitabı benim için ayrı bir serüven oluyor. İçimden dünyaya, yazardan bana, sözcükler aracılığıyla düşünce dünyasına uzanan keyifli bir yolculuk yaşanıyor aramızda. 
Yazarın olduça samimi ve güncel bir dili var. Günümüz insanını konu alıyor. Günümüz toplumunu, günümüz insanlarının çıkmazlarını, psikolojilerini felsefik/psiokolojik bir bakış açısıyla ele alıyor. Yazar seçtiği bu yalın ifade şekliyle okuyucusunu derin konular hakkında düşünmeye sevk ediyor.  
Ruh-beden ve düşünce dünyası hakkında sorgulamanıza, bilgi ve fikirlerinizi yeniden gözden geçirmenize aracı oluyor. İşte bu nedenle hem sürükleyici bir hikayeye tanıklık ediyor, hem de edebiyat, felsefe ve psikoloji dünyasına daldığınızı ve baya baya kendi düşüncelerinizi bu düşünceler ışığında bir kez daha süzgeçten geçirdiğinizi hissediyorsunuz. Okuyun, bol bol Alain de Botton okuyun.. Okuyacaksanız  "Aşk Üzerine" kitabını da ihmal etmeyin, o özel kitaba da zaman ayırın, ona özen gösterin.. 


Günümüzde "normal" ilişkiler şu şekilde tanımlanır: İki kişi tanışır, birbirine âşık olur, bu aşkı evlilikle taçlandırır, çok geçmeden çocuk yapmaya karar verir ve sonsuza dek mutlu yaşarlar. Bu son, aslında hikâyenin başlangıcıdır.

Alain de Botton uzun zamandır beklenen yeni romanı Aşk Dersleri'nde bu yanılsamanın peşine düşerek, edebi kamerasını yolları aşka açılan bir kadın ve bir erkeğe çeviriyor. Uzun soluklu bir ilişkinin karmaşık ve çetrefil yollarının izlerini sürdüğü bu yolculukta, sevgililerin o romantik ve büyülü başlangıçlarının ardından didişmelerden surat asmalara, ilgisizliklerden ihanetlere kadar uzanan küçüklü büyüklü sarsıntılarına odaklanıyor. Hayal kırıklıklarının yaşandığı, ideallerin ve duyguların eğilip büküldüğü, ortalama bir varoluşun yarattığı baskılarla değişimlerden geçtiği gerçekliği mizahı elden bırakmayarak ele alıyor.

Aşkın yalnızca bir heves ya da deneyim değil öğrenmemiz gereken bir beceri olduğunun altını çizen Botton, günümüz ilişkilerinin arka planını bilgelikle sorgulayarak insanlığın en büyük bulmacalarından birine dair oldukça kışkırtıcı bir okuma vaat ediyor. Aşk Dersleri, içinde yaşadığımız bu yanılsamalar çağında gerçeklikle başa çıkmak isteyen okurlar için tam anlamıyla davetkâr bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA