9 Aralık 2016 Cuma

ÇİNGENE VE BAKİRE / D. H. LAWRENCE

Okuma listelerinin olmazsa olmaz kitaplarından biri olarak dikkatimi çekmişti "Bakire Ve Çingene". Edebiyat severler arasında mutlaka okunması gereken yazarlardan biri diye anılıyor. İşte aralık ayının soğuk günlerine denk geldi, kitapla tanışmam. Kısa sürede okunuyor. Yazarın akıcı bir dili var, toplumu, toplumu oluşturan kurallar ile insanın içsel yolculuğunun çatışması üzerine bir kitap. Bir genç kızın kadın olma yolunda ki adımlarını konu alıyor. 
Okumaktan keyif aldığımı söylemeliyim..
Kim bilir bu soğuk günlerde içinizi ısıtmak için okumak istersiniz..

Bir İngiliz taşrası rahibinin duyarlı, uçarı kızı Yvette, dar kalıplar içinde yaşamaktan bunalmış, özgürleşme ve anlam arayışındadır. Gelgelelim evlerinin yakınlarına kamp kurmuş genç bir Çingene'yle karşılaşmasından duyduğu yoğun heyecan, yerini derin bir çelişkiye bırakır. Yvette, çok geçmeden kendisiyle yüzleşerek ait olduğu toplumun katı kurallarını sorgulayacak, yaşadığı yoğun tutkuyu benimseyerek hem manevi hem de bedensel olarak özgürleşme şansı bulacaktır. 

D. H. Lawrence'ın (1885-1930) ölümünden sonra bulunan ve yayımlandığı günden itibaren en sevilen eserleri arasında sayılan Bakire ile Çingene, yazarın şiirsel üslubunun en güzel örneklerinden biri; kısa olmasına rağmen onun ahlak anlayışını, cinselliğe, kadın-erkek ilişkisine yaklaşımını adeta billurlaştıran bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA