17 Ocak 2017 Salı

TANTE ROSA / SEVGİ SOYSAL

Bazen bir kitap okursunuz ve kendinize sorarsınız "Ben nasıl olur da bu yazarla daha önce tanışmadım?" diye.. İşte Tante Rosa'yı okuduğumda kendime bu soruyu sordum. Böylesine değerli bir kadın yazarla yollum nasıl oldu da kesişmedi? Bir arkadaşımın, hem de okuma ve yazma yeteneğine hayran olduğum, arkadaşımın önerisiydi Sevgi Soysal. Uzun zamandır okuma listemdeydi, iyi ki sıra ona gelmiş, iyi ki okumuşum. Kitap bir kadını anlatıyor, beraberinde kadını kadın yapan aşamaları, insanları anlatıyor. Bir kadının özgürlüğü peşinden koşmasını, ayaklarına batan dikenleri, adamları, durumları, olayları konu alıyor. İnsan olmanın zorluklarını, insan olmanın acılarını anlatıyor. Kendine özgü davranmanın kabul edilemez olduğunu, bir yere bir gruba, bir düzene ait olmamanın insanın ayağına nasıl prangalar taktığını anlatıyor. Hem de harika bir edebiyat diliyle, hem de bir kadının iç sesiyle, hem de evrensel bir söylemle. Yaşamda var olmayı, var olmanın zorluklarını, suyun üstünde kalmak için çırpınmanın güçlüklerini anlatıyor. Bir kadın olarak, bir yazar olarak, bir edebiyatçı olarak.
İyi ki okumuşum Tante Rosa'yı, iyi ki tanımışım Sevgi Soysal'ı hadi sizde bu aralar ne okusam diyorsanız bir Sevgi Soysal kitabı okuyun.. Kendinize bir Sevgi Soysal kitabı, zamanı hediye edin..
Şimdiden keyifli okumalar.

İlk yayımlandığında "yerli" olmamakla eleştirilen Tante Rosa, Sevgi Soysal'ın, sinemaya da uyarlanan en özgün eseridir. Bir roman bütünlüğüne sahip olacak şekilde birbirine ustalıkla bağlanmış on dört hikayenin ana konusu kadınlık ikilemleridir. Sevgi Soysal'ın, o kendine özgü ironisiyle anlattığı Tante Rosa, yaşamın kurallarına ve sınırlandırmalarına başkaldıran, ancak kadınlığına hapsolduğu için hep yenilen biridir. O, "bütün kadınca bilmeyişlerin tek adıdır."Sayfa Sayısı: 105

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

1 yorum:

Makbule Abalı dedi ki...

Sevgi Soysal, "Yenişehir'de Bir Öğle Vakti" adlı kitabı ile başayıp hayran olduğum bir yazar. Çok genç yaşta kaybettik. İyi ki ödülleri oldu.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA