20 Ocak 2017 Cuma

UYKUDA SEVİLEN KIZLAR / YASUNARİ KAVABATA

Murakami okumaya başladığımdan beri Japon yazarlara karşı ayrı bir sempati duyuyorum. Kitabın ismi ve yazarın ünü nedeniyle okuma listeme eklediğim bir kitaptı "Uykuda Sevilen Kızlar".. 
Kitabın yalın, samimi, içten bir anlatımı var. Yaşlıları ziyaret ettiği bir evi konu alıyor. Kızların uyutularak yaşlı erkeklere sunulduğu bir ev. Kitabın anlatıcısı da bu evi ziyaret eden yaşlı bir adam. Her ziyaretinde, yanında gencecik bir benden derin bir uykudayken, kendi iç dünyasında yolculuğa çıkıyor. Anılarını, yaşadığı ilişkilerini yeniden anımsıyor. Sadece yanında uyuduğu kızların saflığında kendi kaybettiği saf duyguları yeniden hatırlıyor. Özel bir kitap olmuş Uykuda Sevilen Kızlar, içimizde ki gizli kutulara, gizli çekmecelere ulaşır cinsten.. 

Japonyanın en iyi romancısı sayılan Yasunari Kawabata 1968 Nobel Ödülünü aldıktan sonra dünyaca tanındı ve bütün uygar dillere çevrildi eserleri. Japon panoları gibi ince bir sanatla işlenmiş olan romanlarında insan ruhunun derinliklerine inen bir gözlemci ustalığı sezilir.Bu kitap size onun en değişik romanlarından birini sunuyor. Burada bütün olay bir evin aynı odasında geçer.Bir randevu evinin. Ama hiçbir yerde görülmemiş bir özelliği vardır bu evin. Önceden uyutulmuş bakire kızların yatağına yaşlı erkekler kabul edilir. Kıza zarar vermemek şartıyle. İşte bu meraklı öyküyü o yaşlı adamlardan birinin ağzından dinleyeceksiniz.
Uykuda Sevilen Kızlar kitabı İntihar eden yazarların kitapları listesinde yer almaktadır.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA