1 Mart 2017 Çarşamba

HAYVANLARDAN TANRILARA HOMO SAPİENS / YUVAL NOAH HARARİ

Bu aralar hangi kitap evine girseniz "Sapiens" kitabıyla karşılaşırsınız. Kitabı duymayan, görmeyen kalmamıştır diye tahmin ediyorum. İlk başta; bu kadar çok kişi tarafından okunmuş ve beğenilmişse, insanları bu kitaba karşı çeken şeyin ne olduğunu düşünüp. Bu beğeninin kaynağının ne olduğuna karşı merak duydum. Tarih ve bilim açısından insanların devrim ve evrimlerini anlatıyor diye konusu ve içeriği de ilgimi çekince kitabı hemen edinerek okumaya başladım. Kitap geniş bir konu yelpazesinde insanı anlatıyor bunu sadece anlatmakla kalmıyor son derece açık, akıcı ve sade bir dil kullanıyor.
Sanırım kitabı okuduktan sonra yapacağım ilk yorum yazım dili ile ilgili olacak.  Pek çok insana tarih ve bilim kitapları okumak sıkıcı gelir. Kullanılan terimler, verilen ayrıntılar, karmaşık yapılar nedeniyle konu ilginizi çekse de bir süre okuduğunuzu anlamakta zorlanırsınız. Ancak Harari oldukça yalın bir dil kullanmış. Böylece okuyucuna ilk insandan günümüze yaşananları, toplumsal, tarihsel ve bilimsel açıdan ele alarak hiç de sıkıcı olmadan geçmişimiz hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmamıza yardımcı olmuş. Kendi adıma daha önce kulak misafiri olduğum bazı konuları, yarım yamalak bilgilerimi kitap sayesinde tamamladım. Hiç bir fikrim olmayan yeni konular hakkında okumaktan da son derece keyif aldım. Harari, ilk insandan günümüze kadar sistemlerin, devrimlerin, icatların, devletlerin, dinin, tarımın, sanayileşmenin, teknolojinin, ekolojinin, insan ve hayvan türlerinin nasıl evrimlerden geçirdiğini, gelişen sistemlerin içinde hapis olmuş, kendisini tüketim çılgınlığına kaptırmış günümüz insanlarını da anlatıyor. Bu kitap zaten kafama takılan geçmiş ve günümüz insanı ve toplumları, dünyayı yöneten sistemlerin oluşumu konusunda bana yol gösterici oldu. Sanırım yazarın bir sonraki kitabı olan "Homo Deus" u da okuyacağım. 

- Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
- Para neden herkesin güvendiği tek şey?
- Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
- Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
- Geleceğin dini bilim mi?
- İnsanların miadı çoktan doldu mu?
100 bin yıl önce Yeryüzü'nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak? 

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim'le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30'dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright'ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

"Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!" 
-Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik'in yazarı-

"Harari'nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli."
-John Gray, Financial Times-
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak: 

Sayfa Sayısı: 412

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap: 

Sayfa Sayısı: 390

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA