1 Mayıs 2017 Pazartesi

SWASTİKA GECELERİ / KATHARİNE BURDEKİN


Ne zaman listeme almışım Swastika Geceleri kitabını hiç hatırlamıyorum. Bildiğim tek şey okuma sırasının bu kitaba gelmiş olması. Kitap distopik romanlar kategorisinde.. Her ne kadar bu türde kitapları okumakta biraz zorlansam da, iyi kitabı okumanın hali de bir başka oluyor. Kitap savaşı, ölümüne inanılan dinleri, gözü kör eden ideolojileri, kitleleri yöneten, kendisine köle eden sistemleri konu alıyor. Okumanın yasak olduğu, dolayısıyla düşünmenin de yasaklandığı, sonsuz bir itaat dönemini anlatıyor. Bir de kadınları, köle edilen, sığırlar gibi ahırda yaşamaya, kadınların üremekten ve doğurmaktan başka hiç bir işe yaramadığına inanılıyor. Hiç bir şeye hakkı olmayan kadınların dünyasını konu alıyor.. 
Kadın olması, insan olması özgür ve bireysel olmasına izin verilmeyen kadınları anlatıyor yazar. Mutlaka okunması gereken yazarlardan ve kitaplardan biri.
Okudukça, kız çocuklarının okumasının, kadınların ekonomik özgürlüklerini ellerine almalarının ne kadar önemli olduğunu bir kere daha göreceksiniz. 

Yayınevi: Encore
ISBN: 9786058541498
Sayfa: 232 sayfa
Modern toplumlarımızın günden güne totaliter rejimlere doğru kaydığı, filozof Slavoj Zizek'in dediği gibi kapitalizmle demokrasi arasındaki sonsuz evliliğin bittiği bir dönemde hepimizin kafasını kurcalayan şey nasıl bir geleceğin bizi beklediği. Eğer insanlık bu gelecekten işaretleri okuyamayıp bu geleceği değiştiremedeği takdirde Katharine Burdekin'in 80 yıl önce kurguladığı faşist bir dünya olabilir mi bizi bekleyen?Şiddet ve hainiliğin erkeklere statü kazandırdığı, kadınların damızlık hayvan vasfına indirgendiği bu dünyada herkesin ortaklaşa taptığı tek bir şey vardır: LİDER 1937'de Hitler henüz yaşarken yazılan bu roman, uzun süre unutulmuş ancak 1980'lerde tekrar gündeme gelmişti. 1984 ve Cesur Yeni Dünya gibi büyük distopik romanların arasında yer alan Swastika Geceleri en önemli feminist eserlerden biri olarak görülmektedir. Önsözden alıntılarsak:"Burdekin Swastika Geceleri'inde yedi yüz yıllık Nazi hegemonyasının ardından bir Avrupa hayal ederken, faşizmin tehlikeleri hakkında uyarıda bulunmaktan daha fazlasını yapıyordu. Burdekin'in kitabı, faşizm analizlerini, Hitler ve onun döneminin özelliklerinin ötesine geçerek ifade etmesi açısından önem taşımaktadır. Faşizmin erkek hegemonyasının olağan gerçekliğinden, cinsiyet rolleri açısından erkek ve kadınları kutuplaştıran bir gerçeklikten nitelik olarak değil, nicelik olarak farklı olduğunu iddia eden Burdekin, davranışın "eril" ve "dişil" şekillerini hicvetmektedir. Bu açıdan Nazi ideolojisi, "erkeklik kültünün" en uç noktaya ulaşmış halidir. Erkeklik kültüne karşı öne sürülen güçlü argumanların yanı sıra bu bağlantı, Burdekin'in kitabını 1930 ve 1940'larda yazılmış diğer pek çok anti faşist karşı ütpoya kitabından ayırır."
Swastika Geceleri kitabı Idefix Çok Satan Kitaplar listesinde yer almaktadır.

1 yorum:

okuyan dedi ki...

Kitaplığımda okunmayı bekleyenlerden...
İlk sıralara almalıyım demek ki.
Sevgiler.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SOSYAL MEDYA